Czuły dotyk rodzica jako najbardziej wzruszający znak troski oraz miłości o dziecko.

Indie to kolebka rytuałów dla ciała. Od wieków hindusi traktują ciała niemalże jak świątynię i troszczą się o nie najlepiej, jak mają możliwość, fundując sobie na przykład różne masaże. Kobiety masują ciało w łaźniach, a rytuał hammam będzie nie tylko zabiegiem oczyszczającym, lecz jest swego rodzaju terapią dla zmysłów.

Spa, masaż ciała

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Wszystko zwalnia, ciało może się odprężyć, a skóra będzie wchłaniać drogocenne olejki i balsamy. W Europie takie rytuały raczej nie mają miejsca, jednak z powodzeniem zastępują je najróżniejsze zabiegi SPA i masaże relaksacyjne. Takie zabiegi nie tylko będą likwidować pewne dolegliwości bólowe, lecz przede wszystkim rozluźniają ciało i przepracowane mięśnie, dają ukojenie i relaks dla ducha. Wykonywane systematycznie, będą działać jak najlepsza terapia. Kto choć raz zdecydował się na taki masaż lub kurs medycyny estetycznej dla lekarzy ma szczęście, że partner będzie chciał i umiał dobrze taki masaż przeprowadzić wie, że nie ma nic lepszego po całym dniu, pełnym stresów i ciężkiej pracy. Warto wiedzieć więcej na temat różnych technik masowania, gdyż są to najlepsze nieinwazyjne i w pełni bezpieczne sposoby uzdrawiania ciała i odpoczynku dla duszy czytaj w serwisie .

Wśród licznych metod, do najważniejszych należą niewątpliwie masaże dedykowane najmłodszym. Zdecydowana większość rodziców intuicyjnie wie, że taka metoda kontaktu z małym dzieckiem nie tylko da mu dużo spokoju, lecz także polepsza więź pomiędzy rodzicem a nim. Dlatego nawet nie mając teoretycznych podstaw, większość rodziców wykonuje różne masaże niemowlakom już w niedługim czasie od urodzenia. Warto jednak polepszać umiejętności i świadomość terapeutyczną, rozszerzając wiedzę na temat polecanych technik. W przypadku dzieci doskonale sprawdza się masaż Shantala (sprawdź).

masaż Shantala

Autor: ASCOM Prefeitura de Votuporanga
Źródło: http://www.flickr.com
To starożytna technika, wywodząca się właśnie z Indii, skąd przeniesiono ją na grunt europejski przez francuskiego położnika, pana Leboyer. To masaż który jest przeznaczony głównie dla niemowląt, jednak równie pozytywne rezultaty daje także przy starszych dzieciach, głównie z deficytem emocjonalnym.