Których informacji wytwórcy ubrań nie zamieszczają na metce?

W czasach, gdy szczególną baczność zwracamy na sprawy powiązane z zabezpieczeniem środowiska, nieco mniej dosadny nacisk przykładamy w tym kontekście na używane przez siebie ubrania.

Jest tak z powodu typowego nawyku, deficytu pieniędzy na takowe sprawy czy z powodu ignorancji lub niewiedzy.
Czym w zasadzie mogą być ubrania ekologiczne? Więc określenie to nie tyczy się wyłącznie samego materiału, z jakiego wykonane jest takie odzienie. Tutaj chodzi o coś więcej, np. istnieje w tym przedmiocie sprawa przemiany bawełny na drewno bambusowe, chociaż mówi się także, że do jego uprawy używa się ogromne ilości pestycydów. Czy drewno bambusowe jest względem owego w większym stopniu przyjazny dla środowiska niż bawełna? Innym przykładem na prawdopodobnie wyłącznie hałas medialny dotyczący produktów jakimi mogą być ubrania ekologiczne jest kwestia rodzaju barwników stosowanych przy ich tworzeniu. Osobną kwestią jest też samo przewiezienie ubrań. Co z tego, iż tworzone są ubrania ekologiczne w okoliczności, gdy do ich przewiezienia w bardzo dużym stopniu zanieczyszcza się środowisko? Tego typu informacji nie odnajdziemy na metce. Ciekawy tekst na ten wątek stworzył dziennikarz z Wall Street Journal.

torebka

Autor: Tosca Blu
Źródło: Tosca Blu
Niemniej jednak prawdą jest to, iż przykładowo sweterek niemowlęcy jest bardziej ekologiczny niż taki wykonany z tworzywa nienaturalnego. Prawdą jest też to, iż odzienia z tego typu surowca mogą być dużo bardziej przyjemne w noszeniu. Przeto także o wiele korzystniej stanie się, jeżeli dla naszego małego dziecka kupimy sweterek niemowlęcy wytworzony z surowca naturalnego, ekologicznego niżeli ze nienaturalnego – więcej.

W niniejszym temacie nie ma przestrzeni na jakiekolwiek kontrowersje. Przecież tutaj chodzi o korzyść dziecka. Przeto też taki sweterek niemowlęcy powinien być miły w używaniu.