Walka z jąkaniem

Początek jest niewinny i można go przegapić: dziecko czasami przeciąga sylaby i zacina się. To mogą być oznaki jednej z bardziej złożonych chorób, która może odcisnąć się na całym życiu. Nie ma lęku na jąkanie, ale istnieje terapia, pomagająca łagodzić tę przypadłość.

Autor: timsamoff

Dlaczego się jąkam?Trudno dokładnie określić, gdzie jest powód tego problemu komunikacyjnego.Istnieje jąkanie organiczne to złożone upośledzenie fizyczne. Natomiast jąkanie czynnościowe pojawia się wywołane szokiem, trudnym przeżyciem, wielkim stresem. Bywa, że dzieci tor wyścigowy dla dzieci jąkają się tylko w szkole – w stresującej grupie.

Dziecko zawsze rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre zaczynają mówić wcześniej, inne nie mogę przekroczyć tej bariery. Między 4 a 8 rokiem życia bywa, że dzieci mogą się jąkać. To zwykle połykanie sylab, znamienne jest też częste zacinanie się. Bywa, że to tylko przejściowe kłopoty i niebawem ustąpią, dlatego taki problem nazywa się jąkaniem rozwojowym. Jednak w tych najbardziej skomplikowanych sytuacjach zaburzenie wymowy zamienia się w osobistą tragedię. Chorujący czuje nacisk i pustkę w klatce piersiowej, a słowa, mimo walki, nie dadzą się wypowiedzieć. Pojawić się mogą także męczące tiki, które powodują kolejne stresy, bardziej komplikując chorobę. Konieczna jest specjalistyczna terapia i sprawdzony logopeda Pani Szerszeńska ze stolicy.

Autor: flattop341

Skuteczna pomoc logopedycznaTypowe ćwiczenia na jąkanie pozwalają rozluźnić aparat mowy. To zwykle dmuchanie baloników, rozgrzewanie policzków i zabawna wymowa sylab przed lustrem. Obowiązkowa jest terapia z psychologiem. Chorzy mogą mieć kłopot z codziennymi sytuacjami takimi jak wykonanie telefonu, wizyta w sklepie, a każda porażka pogłębia problem. Ważne jest też to , by nabrać dystansu i nie wstydzić jąkania. Zwalczenie stresu to początek swobodnej rozmowy.

Jąkanie to złożone, bardzo trudne zaburzenie komunikacji. Wyjść z tej trudnej sytuacji pomoże dobry logopeda Warszawa jest najlepszym w kraju ośrodkiem, leczenia takich schorzeń.

Źródło: szerszenska.com