Jak niezwykle ważne są komórki macierzyste dla naszej ogólnej kondycji – na czym polega ich zbawienna aktywność?

Nasze ciało składa się z wielu różnych rodzajów komórek, są one nieodzowne dla stanu naszego zdrowia. Są one odpowiedzialne za codzienne czynności, o jakich nawet za bardzo nie myślimy, jak bicie serca, oczyszczanie krwi przez nerki, prace mózgu i tym podobne. Bardzo istotną rolę w naszym organizmie odgrywają komórki macierzyste, kreują one różne rodzaje komórek, są one dostawcą także zupełnie nowych komórek. Co więcej, kiedy komórki macierzyste ulegają podziałowi są w stanie kreować więcej komórek macierzystych. Na przykład, komórki macierzyste skóry są w stanie tworzyć nowe komórki, właśnie skóry, albo za takie, które są odpowiedzialne za produkcję melatoniny.

Badania, laboratorium

Autor: 123dan321
Źródło: http://www.sxc.hu
Komórki macierzyste są niezwykle ważne dla zdrowia. W czasie choroby albo gdy mamy uraz nasze komórki są podatne na uszkodzenia lub obumarcie ze względu na starzenie. To właśnie w tym momencie aktywizowane są komórki macierzyste. Naprawiają one i odbudowują uszkodzone tkanki, a także zajmują się wymianą obumarłych komórek. W taki właśnie sposób komórki macierzyste dbają o nasze zdrowie zatrzymując jednocześnie przedwczesne starzenie się.

Komórki macierzyste to wiele różnorodnych form. Naukowcy są zdania, że każdy narząd naszego ciała posiada własne komórki tego rodzaju. Przykładowo, krew zbudowana jest z komórek macierzystych krwi.

Naprawdę fascynuje Cię omawiana problematyka? Jeśli tak, to oprócz tego zobacz treść na witrynie (http://welldent.wroclaw.pl/uslugi/implanty-wroclaw/), którą znajdziesz w podobnym serwisie.

Ponadto, tego typu komórki są obecne już od najbardziej wczesnych etapów ludzkiego embrionu

Prawdziwą nadzieją są embrionalne komórki macierzyste, są to komórki z hodowli. Naukowcy są zaskoczeni i bardzo zadowoleni z możliwości, jakie dają nam tego typu komórki. Mogą one tworzyć każdą z tkanek naszego ciała w trakcie rozwoju embrionu ludzkiego. Co to oznacza? Kiedy standardowe komórki macierzyste krwi tworzą jedynie komórki krwi, to embrionalne są w stanie wytwarzać krew, mózg, skórę i kości. Co więcej, embrionalne komórki macierzyste są w stanie budować tkanki i narządy, czego nie potrafią zrobić nawet dojrzałe komórki macierzyste. Powoduje to, iż są w one w stanie wyleczyć chore narządy. Czytaj

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić kilka przeszczepów komórek macierzystych, jakie są akceptowalne przez naukowców, to oznacza że są sprawdzone i bezpieczne. W takiej grupie można wyróżnić przeszczep szpiku kostnego. Na uwagę zasługują też komórki macierzyste w kolanie, czyli naturalnie staw kolanowy, który można wyleczyć komórkami macierzystymi. Podczas urazu kolana łąkotka jest narażona na rozerwanie lub pęknięcie. Potrzebna jest wtedy operacja kolana. W takiej sytuacji najskuteczniejszym sposobem, ażeby to naprawić jest artroskopowe zszycie poszczególnych części. Najbardziej znana metoda, to ta polegająca na naszyciu łatki z kolagenu wokół kontuzjowanej łąkotki. Kolagen jest istotnie nasączony komórkami macierzystymi, jakie bierze się od pacjenta w czasie zabiegu.