Dbaj o oczy!

Oko to jeden z najważniejszych narząd receptorowy człowieka, ponieważ aż 82% bodźców jest przekazywanych do mózgu dokładnie przez oczy. One sprawiają, że spoglądamy na świat i jego wspaniałości. Stąd tak istotne jest, byśmy troszczyli się o ten narząd i nie bagatelizowali symptomów różnego rodzaju niedyspozycji z nimi związanych.

okularnicy

Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli więc zauważyłeś, iż od pewnego czasu pogorszył Ci się wzrok, obraz jest zamglony, masz coraz bardziej odczuwalne problemy z widzeniem w chwili czytania a także oglądania telewizji, a kierowanie autem sprawia Ci nie lada trudności – mogą być to objawy choroby, zwanej zaćmą. Wówczas potrzebna jest konieczna wizyta u okulisty. Zaćma należy do najbardziej popularnych schorzeń oczu. Choruje na nią prawie co pięćdziesiąty Polak, a pierwszym jej objawem jest stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia. Z czasem dochodzi do stopniowego zacierania się oglądanego obrazu.

Niektóre choroby wzroku, (w tym zaćma operacje zaćmy w czechach) mogą być dziedziczne. Z tej przyczyny gdy mamy w rodzinie osoby obciążone chorobami wzroku, dbajmy o diagnostykę, czyli rokroczne badanie wzroku. Okresowe badanie wzroku u okulisty ułatwia wczesne wykrycie chorób, które przebiegają w początkowej fazie bezobjawowo.

W trakcie wizyty u okulisty, ten – po wykonaniu podstawowego badania oczu – może zalecić przeprowadzenie reszty innych badań, gwoli dokładniejszego zbadania oka lub oczu. Oczy to okno, przez które lekarz okulista może ocenić ogólny stan naszego zdrowia, i dokonać błyskawicznej oceny stanu żył i tętnic. Dlatego też tak istotne są badania kontrolne, nawet jeśli nie mamy żadnych problemów ze wzrokiem.

Aktualnie nie istnieje żaden lek zapobiegający lub leczący zaćmę, toteż wskazana jest operacja. Zabieg usunięcia zaćmy opiera się na pozbyciu się zmętniałych soczewek a następnie zastąpieniu ich syntetycznymi soczewkami (implantami), zapewniającymi najlepszą jakość widzenia. Znaczące jest, aby klinika, gabinet które wybierzemy pracowały na najbardziej cenionym w świecie medycyny sprzęcie. Zapytajmy znajomych, sprawdźmy okulistów, które posiadają swoje strony w internecie, a na pewno odnajdziemy taki, któremu będziemy mogli zaufać.