Jak poradzić sobie z jąkaniem u dziecka?

Umiejętność mowy jest jednym z głównych ludzkich nawyków, podobnie jak jąkanie. Nie jest to przypadłość, którą możemy uzdrowić przy pomocy leków, ale przez program leczenia nastawiony na przeistoczenie nawyków a także podejścia do problemu. Kluczem do sukcesu jest gotowość i wewnętrzna zgoda do jego rozwiązania.

dziecko

Autor: Centrum Komunikacji Gordona,
Źródło: Centrum Komunikacji Gordona,

Przezwyciężenie trudności a także stawianie kolejnych kroków w lekkim sposobie mówienia wymaga znacznej motywacji. Dobrze mieć na uwadze, że sama znajomość technik sprawnego mówienia, nie rozwikła problemu jąkania. Badacze twierdzą, że jąkanie może być spowodowane opóźnieniem neurologicznym w trakcie procesu mówienia, który sprawia, że osoba jest zagmatwana i sama nie wie, co pragnie powiedzieć. Mowa nie jest po prostu ruchem języka, ale wymaga zharmonizowania procesów psychicznych i fizycznych. W przypadku osoby jąkającej się, każda sytuacja powiązana z mówieniem, uszkadza system kontroli emocji, co powoduje problem. Osoba jąkająca, ma okresy płynności, gdy jej psychika jest ustabilizowana, niestety, powraca do dawnego stanu pod wpływem negatywnych emocji. Rzecz jasna, nie możemy uchronić naszego potomka przed wszystkimi stresami codziennego życia, jednak możemy je wspierać i pomagać mu w razie ich wystąpienia. Warto także wybrać się z problemem do specjalisty, który doradzi nam właściwy sposób postępowania lub podjęcia psychoterapii. W tym celu wpiszmy w wyszukiwarkę szukane usługi i miasto, np. Integracja Plus – psycholog – psycholog dublin – dziecięcy Poznań”.

Dziecko, uszy, słuch

Autor: Medicover.
Źródło: Medicover.

Często, kiedy dziecko nie potrafi sprostać ogromnym wymaganiom rodziców, może stać się zalęknione, co może sprzyjać problemom emocjonalnym i jąkaniu. Dziecko wymaga przede wszystkim akceptacji, ciepła i miłości. Jeśli jest zbyt wrażliwe, nie wytrzyma zbyt dużej dawki krytycyzmu i zacznie czuć się niedoceniane.

Jeśli w mowie młodej osoby jest coś niepokojącego, to należy zwrócić się do logopedy. Aby znaleźć fachowca w tej dziedzinie, wpiszmy w wyszukiwarkę internetową odpowiednie frazy, np. „. Ocena mowy dziecka i uspokojenie rodziców, są wówczas czymś wystarczającym, aby uniknąć dalszych kłopotów, natomiast im wcześniej logopeda dokona oceny sytuacji, tym większa szansa ustąpienia zaburzenia.

Źródło: Integracja Plus