By odnaleźć język za zębami

egzystujemy w świecie, w okresie, kiedy należy mieć język za zębami w dowolnej sytuacji, w świecie, gdzie „koniec języka za przewodnika”, gdzie mowa może zadziwiać, zdumiewać, denerwować, zapewne zaś nie pozostawia nikogopasywnym.

dzieci

Autor: Pradeep Sanders
Źródło: http://www.flickr.com
Na początek jednakże, jak w takim świecie radzą sobie ludzie, którzy cierpią na problemy z mową, z właściwym wypowiadaniem się? Łatwo to oni pewnie nie mają. rozpoczyna się od blokad, gdy uczymy się składać zdania, już na początku spostrzec można, że coś szwankuje. I tak przez wszystkie lata, przez zdobywane etapy nauki, aż po studia i rynek pracy, w której bez należytej prezencji werbalnej jesteśmy zdani na porażkę. Osoby dotknięte tymi dolegliwością od małego mają wizyty ze specjalistą od „naprawy” wysławiania się – z logopedą. Dobry logopeda może zajmować się po prostu udoskonalaniem mowy na wszelkim jej etapie rozwoju, taki rodzaj określamy logopedią ogólną oraz likwidowaniem wad, uszkodzeń mowy (logopedia specjalna).

Nawet, gdy twoje dziecko nie ma problemów w wypowiadaniu swoich myśli, ale czyni to niedokładnie, sepleni, artykułuje niewyraźnie itd., nadaje się na konsultację u logopedy. Wielu o tego typu zagadnieniu nie myśli, lecz wyrażania języka werbalnego uczymy się przez całe życie. Nie powinno się wszak oznajmić, że nasz język się wyczerpał i to na tyle, już nic więcej w w tym zgadanieniu nie zmienimy. Ile razy zdziwiłeś się tym, że przestudiowałeś jakiś tekst, w którym znajdowało się słowo (czy bardziej słowa) o obco brzmiącym znaczeniu, nieznanym tobie pierwotnie. przestudiuj je jeszcze raz, natknij się na nie w następnym tekście, książce, a może się ono ugruntować na stałe twoja mowa zostanie wzbogacona o taką nastepną słowną cegiełkę (więcej informacji).

dzieciaki są mistrzami w tej umiejętności, lecz zachowaj czujność, identycznie kopiują od nas poprawną, piękną polszczyznę, ale też przekleństwa, więc tych ostatnich trzeba się wystrzegać, gdy są w pobliżu.

Zaciekawił Cię ten opis? Przejdź zatem do następnego zagadnienia i czytaj laserowa korekcja wzroku chorzów tak długo, jak zechcesz o intrygujących Cię sprawach.

Z innej strony lekko się mówi i zgodnie ze stwierdzeniem, iż to „ulica wychowuje”, jest w tym niestety sporo prawdy. Nie musisz żyć w wielkim mieście, w Warszawie na Pradze, w Krakowie na Nowej Hucie, w Łodzi w dzielnicy Bałuty czy w Poznaniu (Dębiec, Jeżyce), żeby twoje dziecko „przesiąknęło” tym osobliwym slangiem. Język ulicy w każdym miejscu jest obecna i nie wybronimy przed nią naszego dziecka, warto jednak, by nadrabiać w zaciszu domowym zaległości.

Źródło: www.rankinglekarzy.pl