Grypa – ukryty wróg

Termometr

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

W okresie jesienno-zimowym każdego roku, spotykamy się ze wzrostem częstości zapadania na grypę. Z kichającymi osobami mamy kontakt wszędzie – w miejscach publicznych, galeriach handlowych, szkołach czy tramwajach. Obronić się przed chorobą nie jest łatwo, a wyjść do sklepu przecież musimy.

Co zrobić aby nie powiększyć tych nieprzychylnych już statystyk i nie dać się grypie?

Domowych sposobów radzenia sobie z pierwszymi oznakami choroby czy niedopuszczenia do rozwoju grypy jest bardzo wiele. Ubieramy się warstwowo, zażywamy witaminy i suplementy diety, redukujemy spotkania towarzyskie, dużo śpimy i aktywnie wypoczywamy a mimo wszystko, choroba może i nas dopaść. W dzisiejszych czasach popularnością cieszą się szczepienia ochronne – mają one kluczowe znaczenie w profilaktyce i zapobieganiu rozprzestrzenienia się choroby.

Nieprzyjaciel atakuje z powietrza

Wirus grypy szerzy się drogą kropelkową, podczas kichania czy kaszlu. Musimy zatem zawsze osłaniać usta podczas kichania czy kaszlu i przypominać, aby inne osoby robiły to samo. Początki choroby

Początki choroby są dotkliwe, najpierw dopada nas bardzo wysoka temperatura mogąca osiągnąć 39-40 ˚C, dołączyć do niej może zatok, bóle mięśni. Pacjent może skarżyć się na ból gardła, katar, męczy go kaszel, a węzły chłonne stają się powiększone i bolesne. Symptomom tym towarzyszy złe samopoczucie, brak łaknienia, spowolnienie ruchów oraz senność. Uczucie braku sił może przeciągnąć się i trwać nawet po ustaniu objawów grypy.

Uwaga na konsekwencje

Powikłania po grypie są dużym zagrożeniem, mogą pojawić się szczególnie wtedy, gdy zlekceważymy grypę i nie wyleczymy się do końca. Do powikłań możemy zaliczyć: zapalenie mięśnia sercowego i opon mózgowych, zapalenie płuc i oskrzeli, silną niewydolność oddechową czy astmę oskrzelową.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego nie lekceważmy pierwszych symptomów grypy i przeziębienia. Nasze zdrowie (zobacz holtery ciśnieniowe) jest ważniejsze od pracy czy nauki, dlatego gdy mamy jakiekolwiek symptomy niepokojące takie jak ból gardła, gorączka czy bóle stawów, idźmy do farmaceuty i dajmy sobie czas na pełną rekonwalescencję.

Źródło: nowafarmacja.com.pl