leczenie schorzeń oczu laserem

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić chirurgię oka bez laserów. Zabieg za pomocą lasera jest aseptyczny i precyzyjny, a do zrealizowania operacji zazwyczaj wystarcza znieczulenie punktowe.

Autor: Centrum Medyczne Scanmed Multime

Laserem jest możliwość korygować wady wzroku, leczyć kataraktę, glaukomę i schorzenia siatkówki.

Zaćma sukcesywnie, ale nieuchronnie wiedzie do straty wzroku. Laserowe leczenie zaćmy polega na zamianie naturalnej, ale zmętniałej soczewki na sztuczną. Najnowszą, niezwykle dokładną techniką, która dopiero się upowszechnia, jest femtofakoemulsyfikacja. W trakcie operacji skalpel i dłoni lekarza wyręcza laser, który wykonuje w rogówce miejsca do wprowadzenia narzędzi, z doskonałą starannością rozdziela zmętniałą soczewkę od różnych tkanek oka, a później ją rozbija. Następnie chirurg przez porty wprowadza narzędzia, usuwa rozdrobnioną soczewkę i zastępuje ją syntetyczną. Tak jak po fakoemulsyfikacji, tak i po zabiegu z wykorzystaniem lasera nie ma konieczności nakładać szwów, gdyż rana sama zamyka się szczelnie pod działaniem ciśnienia panującego w środku gałki ocznej.

Operacyjne leczenie zeza (dowiedz się więcej) na ogół wykonuje się je w trybie ambulatoryjnym. Pacjent przychodzi na czczo, przeprowadzany jest zabieg (Dr Janicki – stenoza kręgosłupa) i po kilku godzinach jest wypisywany do domu. Postanowienia o wypisie do domu podejmuje jednostkowo anestezjolog na podstawie stanu pacjenta. Sama operacja trwa około pół godziny. Po zabiegu zakładany jest okład, który pozostaje na oku do rana następnego dnia. Przez parę tygodni po operacji aplikuje się krople przeciwzapalne. Przez miesiąc po zabiegu nie można pływać i trzeba ochraniać operowane oko przed zanieczyszczeniem.