Słodkości – coś, co wszyscy kochają

Ciężko znaleźć kogoś, kto nie lubi słodkości – praktycznie każdy człowiek posiada jakieś swoje ulubione czekolady, batony, landrynki i sporo innych. Szczególnie dzieci uwielbiają słodycze; po części wynika to stąd, iż dzieci mają znacznie więcej receptorów smakowych które odpowiedzialne są za odczuwanie słodkiego smaku. Jednak można mieć wrażenie, że również większość starszych osób tak ma. Zawierające cukier przekąski są przez Polaków chętnie wybierane na deser albo też na przekąskę przez obiadem.

saletra potasowa

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W Polsce, tak samo, jak w różnych krajach europejskich, działają tacy sami wytwórcy jeżeli rozchodzi się o torcie (polecamy przejdź do serwisu). Z tego powodu generalnie regały w naszych marketach mają praktycznie tę samą zawartość. Każdy z nas za, czy to z reklamówek w telewizji czy półek w sklepach takie marki, jak Ferrero – producenta na przykład kremu Nutella czy też niezwykle cenionego Rafaello, Haribo – jaki najbardziej zasłyną z wytwarzania owocowych żelowych miśków albo i markę Prince Polo, jaka oferuje chrupiące wafle oblane czekoladą w wielu rodzajach oraz smakach – znacznie więcej odnajdziesz na tej stronie. To jedynie wybrane przykłady marek, które na pewno zna każda osoba, która z przyjemnością robi sobie pyszną przerwę z ulubionym batonikiem. Przywołany tutaj konsensus, że praktycznie w każdym kraju można dostać nasze ulubione słodycze ma zarówno dobre, jak i złe strony: z jednej praliny Ferrero, misie owocowe Haribo albo wafelki Prince Polo są szeroko dostępne, z drugiej – zapominamy o naszych narodowych smakołykach.

Pomimo że w tak cenionych przez każdego słodyczach znaleźć można sporo szkodliwych substancji, można mieć całkowitą pewność, że nigdy nie znajdziemy w nich bardzo trującego związku, jakim jest saletra potasowa. Co to takiego? To znany od wielu lat związek chemiczny, jaki na bogate zastosowanie szczególnie w branży paliwowej, produkcji wędlin, oraz uprawie ziemi. Saletra potasowa to właściwie azotyn potasu – saletra to jedynie określenie zwyczajowe. Związek ten to niezwykle mocny utleniacz, z tego powodu wykorzystuje się go w działaniach związanych z wytwarzaniem czarnego prochu. W przemyśle mięsnym funkcjonuje on jako konserwant, a zmieszany z cukrem pudrem jest podstawowym składnikiem paliwa we własnoręcznie wykonywanych materiałach pirotechnicznych – .