Dbamy o swoje ciało i zdrowie czyli w jaki sposób żyć na co dzień, żeby być zdrowym i dobrze wyglądać.

Każdy chciałby przez długie lata cieszyć się doskonałym zdrowiem i formą fizyczną. Lecz aby tak było, trzeba cały czas dbać o siebie. Nawet kilka lat zaniedbań w tej kwestii może spowodować różnego rodzaju choroby, z jakimi trzeba się będzie borykać do końca życia.

A wiele osób tylko po cichu marzy o tym, aby być zdrowym i sprawnym, a w praktyce robią wszystko, żeby przez przypadek nie mogło się to udać. Bardzo istotne są dwa główne obszary dbania o siebie, czyli odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna. Oczywiście wcale tak nie będzie, że jeśli ktoś będzie zdrowo się odżywiał i regularnie ćwiczył, to będą go omijać różne choroby i dolegliwości – Jednak przy zdrowym trybie życia ryzyko zachorowania będzie mniejsze, a niejednego groźnego schorzenia da się wręcz zupełnie uniknąć. Dlatego też należy o swoje zdrowie zadbać, zwłaszcza że w niejednym przypadku wymagać to będzie tylko niewielkich zmian nawyków i zmuszenia się do niektórych rzeczy. A zyski z takich zmian w większości przypadków naprawdę sporo dadzą.
widok - ubrania

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z najważniejszych problemów podczas żywienia jest za duża ilość słodyczy i tłuszczów kosztem warzyw i owoców. Rezultatem tego będzie coraz większa nadwaga, a za nią będą szły różne problemy sercowe czy ortopedyczne (cały artykuł). Co przerażające, takie kłopoty dotykają coraz częściej młodzież i dzieci. Ogromna ilość słodkich napojów i przekąsek sprawia, że kilogramów szybko przybywa, a są one niestety ciężkie do pozbycia się. Jednak nieprzypadkowo mawia się, że dla chcącego nic trudnego – jeśli podejmiemy poważne postanowienie o zniwelowaniu liczby słonych przekąsek w ciągu dnia, to już po niedługim czasie nasze ciało proces odzwyczajania się od cukru. Ostatecznie, zarówno cukier jak i sól są substancjami bardzo mocno uzależniającymi. W ten sposób już jesteśmy zbudowani, że wszystkie słodkie i słone przekąski działają na nasz organizm jak narkotyk, od jakiego trzeba się odzwyczajać.

Z tego też powodu powinno się w swojej diecie ograniczyć możliwie wszystkie niepotrzebne kalorie, a zastąpić je wartościową żywnością, opartą na dobrej jakości produktach, warzywach i owocach. Równie ważna dla zdrowego ciała będzie fizyczna aktywność. Ruch przede wszystkim wzmacnia kości, ścięgna i mięśnie, jest także niezwykle przydatny dla serca i płuc. Przez to organizm staje się nie tylko silniejszy, lecz również bardziej odporny na różnego rodzaju schorzenia. Oprócz tego aktywność fizyczna jest bardzo przydatna przy różnych kłopotach z nadwagą, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednim odżywianiem.