Doskwierający problem – odcisk na nodze. W jaki sposób sobie z nim radzić? Jakie są możliwości? Czy można sobie z tym poradzić samemu?

Podstawową przyczyną tworzenia się odcisków jest nieodpowiednio dostosowane obuwie. Kobiety zazwyczaj nabywają buty, które na przykład są mniejsze o jeden numer. Dzieje się tak,bo dana para butów bardzo nam się będzie podobać i nie widzimy kolejnej możliwości niż ich zakup – nie patrząc na rozmiar.

na kozetce u podologa

Autor: Natasia Causse
Źródło: http://www.flickr.com
Co więcej zazwyczaj wybieramy buty, które potrzebuje nienaturalny układ naszej stopy, tj. obcasy. Na skutek noszenia tego typu butów zmieniony zostaje sposób nacisku na stopę tworzony podczas naszego chodzenia. W tym wypadku obciążona zostaje jej przednia część, w obrębie której może dotrzeć do zrobienia się odcisku. Mnóstwo z nas nie godzi się na wymianę butów na te o płaskiej podeszwie i w związku z tym nieprzyjemne odciski ulokowane na spodzie stopy nie znikają.

W tym wypadku możemy się udać się do podologa – eksperta od stóp, który zna się na ich pielęgnacji a także potrafi rozróżnić różnorodne dolegliwości, które dotykają tę część naszego ciała. Podczas tego typu wizyty podolog wykonuje tzw. pedicure leczniczy dzięki któremu odcisk może zostać zupełnie usunięty bez szkody dla naszego zdrowia – a tę stronę polecają internauci. Inną metodą jest usuwanie odcisków w domu, na własną rękę. W tym celu niezbędne jest zmiękczanie stwardniałej skóry stóp tak, aby odcisk stał się mniej twardy i łatwy do usunięcia. Do specjalnej miski wsyp szczyptę soli do stóp, a potem wlej do niej trochę ciepłej wody – tak abyś mogła w niej całkiem zanurzyć stopy. Po upływie dwudziestu minut starannie osuszaj stopy (ostrogi piętowe kraków) za pomocą ręcznika.

W sytuacji gdy odcisk jest niewielki i płytko umiejscowiony – wystarczy, że wykorzystasz ostrą tarkę do stóp. Modzel natychmiastbędzie znikał z powierzchni twojej stopy. Jeśli jednak jest on zupełnie duży i dość głęboko usytuowany – niezbędne będą odpowiednie cążki do pozbywania się odcisków. Kupisz je w wielu drogeriach.

Odcisk należy usuwać bardzo ostrożnie, tak aby nie uszkodzić zdrowej tkanki. Po zabiegu koniecznie unikaj zakładania niewygodnego obuwia. Taki prosty zabieg naprawdę ma szansę zapewnić efekty, ale czy tak się stanie zależy od stopnia wytworzenia konkretnej zmiany na stopach.