Jak dobrać obuwie, żeby nasze nogi były zdrowie? Czy dla najmłodszych i dorosłych można mieć takie same metody?

Tak już jest, że w pogoni za tym co modne wynajdujemy niekoniecznie dobre obuwie dla naszych stóp. Często wiec miast kupić coś komfortowego sprawiamy naszym stopom tortury. Skutki noszenia niewygodnych i nieodpowiednich dla stóp butów mogą być dość poważne, na przykład haluksy. Pamiętaj więc, że dbanie o stopy jest jakoby inwestycją na przyszłość.

sklep z butami Clarks

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Choroby stóp przekładają się od razu na zdrowie pozostałych części ciała. By temu przeciwdziałać powinno się nosić właściwe buty. Kupując obuwie miej na uwadze to, iż moda to tylko coś dodatkowego. Ważne, aby buty były wygodne i wybrane zgodnie z docelowym zastosowaniem.

Ten odnośnik do serwisu Okulary Prada kieruje do niezwykle ciekawej witryny, która ma równie intrygujące informacje na omawiany wątek.

Przy wyborze butów dla dorosłych i naszych pociech kierują nami troszkę inne zasady, ponieważ stopa wciąż rośnie, zaś obuwie, a także sposób życia bezpośrednio na to rzutują. Odpowiednim obuwiem możesz wyprofilować stopę, a gdy pojawią się znaki deformacji, od razu reagować.

Dziecko ma stopę jeszcze płaską, jak jednak zaczyna chodzenie to stopy się zmieniają, posiadają odmienny kształt oraz dopasowują się do odmiennych zadań. Buty dla dziecka około dwóch trzech lat muszą być o kilka milimetrów luźne, mieć okrągłez noski, bo palce powinny mieć właściwą ilość przestrzeni. Niezbędna jest cholewka, która zakrywa kostkę. Najlepiej się sprawdzają buty ze sznurówkami, nie warto zaś kupować półbutów, mogą bowiem zniekształcić stopę. W lecie najlepsze są sandały Clarks. W tego typu butach paski są zapinane ponad stawem skokowym, z profilowaną podeszwą oraz wyrobioną piętą. Buty dla osób dorosłych powinny być dobrane w ten sposób, żeby pozwolić na swobodne ruszanie palcami. Do wewnątrz musi dochodzić powietrze.

Najlepszych butów nie czuć na stopach. Muszą jednocześnie zabezpieczać przed uszkodzeniami oraz wychłodzeniem w zimne dni. Wewnętrzna wkładka musi wchłaniać wilgoć i dać stopie oddychać. W takiej sytuacji noga się nie poci, natomiast podeszwa elastyczna amortyzuje wstrząsy, zaś miękka cholewka nie będzie tamować krążenia krwi. Niektórzy są zdania, iż stopy odzwierciedlają stan całego organizmu. Od wieków do leczenia chorób wykorzystywano metodę miejscowego uciskania stóp. Dziś, w nowych gabinetach oceniając stan stóp stosuje się komputery mające specjalną platformę, która pomaga w badaniu rozkładu nacisków na podeszwy.