Jak dopasowywać szkło do rodzaju napoju? O czym musimy wiedzieć?

Wielu z nas posiada liczne szklanki czy kieliszki. Czy na pewno wiemy, jaki rodzaj alkoholu, w jakim rodzaju szkła wypada serwować?

Kieliszki kupić można w odmiennych kształtach i rozmiarach, podobnie zresztą jak szklanki do drinków. Wspomniane różnice wskazują, do jakiego typu trunku jest dane szkło przeznaczone. Wódkę podawać można w kieliszkach, które nazywa się shotami. Mogą być zarówno na nóżce jak i be niej. Shoty z nóżką są przeznaczone do wódek czystych i gatunkowych, natomiast te bez nóżki do alkoholu czystego. Kieliszki, które określa się jako flety bądź kłosy powinno się wykorzystywać do serwowania szampana i win musujących.

kieliszki

Autor: BodaNova
Źródło: BodaNova

Odznaczają się smukłym, często zwężającym się ku górze kształtem. Kieliszki z cienkiego szkła, cechujące się wysoką nóżką i smukłym kształtem stosowane muszą być do wina białego. Te kieliszki wyróżniają się także stosunkowo niewielkich rozmiarów czaszą, szczególnie w porównaniu do kieliszków przeznaczonych do wina czerwonego. Te bowiem mają także krótszą nóżkę, także cechują się się cienkim szkłem.

Kieliszki kształtem przypominające te użytkowane do wina czerwonego, a przy tym nie tak dużych rozmiarów, powinny służyć do win deserowych i apereitif’u. Pierwsze ze wspomnianych napojów podawane są przed posiłkiem, a drugie po zjedzeniu. Koniak i brandy należy serwować w kieliszkach z pękatą czaszą. Ich kształt jest szeroki, odróżnia się zwężeniem u góry. Specyficzna jest krótka nóżka (poznaj ofertę firmy Garneczki). Z kolei do whisky (zobacz: szkocka) właściwe są szklanki niewysokie, walcowate, wyróżniające się grubym dnem. Tego rodzaju szkło może również spełniać funkcję szklanki do drinków czy interesujących koktajli. W smukłym kieliszku na nóżce podajemy likiery. Short drinki, które przygotowuje się tylko z alkoholi, należy wlewać do kieliszków, których czasza się rozszerza, a nóżka jest niewysoka. Alkohole rozcieńczane, czyli long drinki pijemy ze smukłych, wysokich szkieł. Szklanki do drinków odróżniają się prostymi ściankami. Wreszcie, hot drinki, czyli gorący alkohol, musimy serwować w szklankach wyposażonych w uszko.