W jakim celu pobieramy krew? Co dzięki temu możemy się dowiedzieć? Jak przygotować się do badania?

Badanie krwi to badanie podstawowe. W taki sposób pobrana krew to cenne źródło informacji o stanie zdrowia pacjenta, dzięki temu możemy wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

badanie krwi

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Tego typu badanie robione jest na czczo, najkorzystniej w godzinach porannych. Wyróżnić możemy parę tego rodzaju badań. Jest więc morfologia krwi, która polega na ilościowym określeniu poszczególnych rodzajów krwinek, a także zbadaniu poszczególnych ich właściwości w próbce. Do wykonania morfologii wykorzystywany jest fachowy sprzęt, zaś wynik badania ukazywany jest na wydruku komputerowym. Następnym badaniem jest rozmaz krwi – .

Jeżeli musisz poznać inny podobny punkt widzenia na podnoszoną w tym artykule kwestię, to przeczytaj więcej w omówieniu, które poszerzy Twą wiedzę.

Wykonuje się go, jak zauważy się nieprawidłową morfologię.

Tego typu badania pomagają w wykryciu zmian, które świadczą o zakażeniu wirusowym lub bakteryjnym, obecności pasożytów lub chorobach nowotworowych. Taką próbkę krwi bada się za pomocą automatu albo pod mikroskopem. Do badania tego typu pobierana jest najczęściej krew żylna z żyły łokciowej. W przypadku, jak do badania konieczna jest krew tętnicza, trzeba ją pobrać z tętnicy udowej. U małych dzieci prezentuje się to inaczej, ponieważ krew pobierana jest z opuszki palca. Jak się przygotować do pobrania krwi? Standardowo należy być na czczo, natomiast przed badaniem możemy wypić nieduże ilości niegazowanej wody. Najlepiej na trzy dni przed badaniem odstawić preparaty ziołowe, witaminy oraz minerały w tabletkach. By zminimalizować ryzyko infekcji należy umyć się przed badaniem – . Laboratoria najczęściej pobierają krew w godzinach porannych, najbardziej korzystnie pojawić się na kilka minut przed ustaloną godziną.

morfologia

Autor: Oliver Symens
Źródło: http://www.flickr.com
Ruch powoduje podwyższenie ciśnienie krwi, jakie nie jest zalecane podczas pobierania krwi, a więc jak zjawimy na ostatnią chwilę to musimy się z tym liczyć. Koniecznie należy poinformować lekarza o tym, jakiego typu zażywamy leki, czy przyjmujemy pigułki antykoncepcyjne oraz czy mieliśmy żółtaczkę zakaźną, mieliśmy wirusa HIV. Powinniśmy również poinformować o pozostałych chorobach zakaźnych. W każdym dużym ośrodku miejskim bez trudności odnajdziemy punkt, gdzie pobiera się krew, jest to jednakże oczywiście łatwiejsze w dużych miastach, więc jak badanie krwi Wrocław na przykład będzie do tego najlepszy miejscem.