Kostium osoby jeżdżącej na snowboardzie – podstawowe elementy. Co na pewno należy posiadać?

Ubiór snowboardzisty jest niesamowicie ważną kwestią. Oczywiście możemy włożyć na siebie wygodny, zimowy zestaw sportowy, ale istnieje prawdopodobieństwo, iż zestaw ten nie spełni naszych wymagań, a przede wszystkim – iż nie nada się do uprawiania narciarstwa czy jazdy na snowboardzie.

Podstawę ubioru tworzą dobre spodnie snowboardowe. To do nich dobieramy pozostałe elementy. Później istotna jest kurtka, rękawice, nakrycie głowy i bielizna (bardotka stanik) termoaktywna. W bardzo trudnych warunkach, szczególnie przy porywistym wietrze, sprawdza się doskonale zakrycie twarzy w postaci maski. Czy do jazdy wybieramy snowboard Burton, czy wolimy narty, swój strój trzeba koniecznie gruntownie przemyśleć.

Teraz każdy dobrze wyposażony sklep snowboardowy ma spory wybór kurtek, spodni czy nakryć głowy. Ale zanim pójdziemy na kompletowanie sprzętu, warto sprawdzić, co już mamy, a które elementy na pewno musimy uzupełnić oraz zastanowić się, czego oczekujemy od naszej zimowej garderoby. Jest jeszcze jedna kwestia – ilość kompletów ubrań. Bielizny termoaktywnej musimy mieć kilka kompletów, lecz kurtkę czy spodnie snowboardowe najczęściej 1-2. Jeden całkiem dobrze zaopatrzony sklep snowboardowy będzie w stanie sprostać wymaganiom początkującego narciarza. Spodnie snowboardowe, jako podstawa ubioru każdego narciarza, absolutnie nie mogą przemakać i muszą być po prostu ciepłe.

snowboardzista w zielonej kurtce

Autor: Rene Dana
Źródło: http://www.flickr.com

Innowacje techniczne są bardzo zaawansowane, spodnie szyte są z tkanin wodoszczelnych, dobrze chroniących przed wiatrem i posiadających warstwę przepuszczalną. Spodnie o wysokich parametrach z pewnością nie zamokną podczas jazdy, nawet w najcięższych warunkach. W sprzedaży jest mnóstwo fasonów, które uszyte są z materiałów cienkich i lekkich, ale zapewniających sporo ciepła, dobrze izolujących i odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Ważna sprawa to membrana, ponieważ to ona pełni kluczową rolę i to jej oznaczenia powinniśmy szukać w opisie odzieży narciarskiej.

Kurtka, choć rzadziej przemaka, także powinna mieć wysokie parametry, by dobrze izolować od zimna, ale zapewniać też komfort i nie utrudniać wykonywania manewrów. Kurtka z zamkami pod pachami zapewni potrzebną wentylację i ochronę przed przegrzaniem w każdych warunkach pogodowych. Rękawice i czapkę należy kupić ocieplone.

To oczywiste, że najważniejszą kwestią jest to, by ubrać się w takie sposób, żeby żadne warunki pogodowe na stoku nas nie zaskoczyły. Czy wybieramy tory pod snowboard Burton, czy preferujemy narty, odpowiedni strój zagwarantuje nam wygodę i bezpieczeństwo jazdy.