Polskie superfoods w formie owoców i warzyw. Duża zawartość mikro- i makroelementów i niewielka kaloryczność

Od dawna wiadomo, że w Polsce mamy doskonałe owoce i warzywa. Sporo z rozpowszechnionych w Polsce produktów to tak zwane superfoods – żywność o ogromnej ilości składników odżywczych o szczególnie korzystnym wpływie na ludzki organizm, jak witaminy, makro- i mikroelementy, przeciwutleniacze, nierozpuszczalny błonnik pokarmowy czy dobry tłuszcz.

Produkty te pomogą nie tylko zapewnić dobre zdrowie, ale również pomogą zatroszczyć się o szczupłą sylwetkę, zwiększyć metabolizm. Gdy zmrużymy oczy i wymarzymy sobie, duże, soczyste jabłka czy pachnące gruszki czy inne lokalne owoce Polska zapewnia je wszystkie – w sadach w czystych obszarach naszego kraju.

Owoce i warzywa można zjadać surowe, mają wtedy same dobre właściwości, ale możemy je też zamrażać, suszyć, ukisić i robić z nich rozmaite przetwory. Jeśli zamierzamy wykonać duże ilości słoików na zimowe miesiące, możemy znaleźć hurtownię najbliżej nas wpisując słowa „owoce warzywa hurt”. Dobrze wcześniej rozpisać sobie, jakie dokładnie przetwory będziemy robić, by oszacować, ile kilogramów jarzyn i owoców będziemy potrzebować. Ewentualne nadwyżki możemy oczywiście przemrozić, ale dobrze jest znaleźć punkt sprzedający hurtowo i zakupy podzielić sobie na kilka tur. Polecamy Jabłka eksport, sprawdź!

Owoce i warzywa

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

Ważne jest także to, aby przetwarzać składniki kupione na targu lub giełdzie jak owoce warzywa hurt, które akurat w konkretnym czasie są najbardziej dojrzałe, soczyste i pachnące. Wówczas przetwory będą najlepsze.

Skoro czytasz ten artykuł, to niewątpliwie jest on dla Ciebie niezwykle interesujący. Tutaj także znajduje się notka z www, która zawiera równie ciekawe zagadnienia.

Tak samo z zamrażaniem – trzeba mrozić owoce i warzywa, jakie są bardzo jędrne, nieuszkodzone. Zwracajmy na to uwagę wybierając owoce hurt, ponieważ korzystniejsza cena może także czasami sugerować drugi gatunek. Idealnie byłoby kupować je kiedy jest na nie sezon – są wtedy najświeższe, mamy pewność, iż nie były przechowywane długo w chłodniach i nie potraktowano ich konserwantami by przetrwały transport.

Jeśli chodzi o sezonowe warzywa lub grupy producentów owoców ma ich naprawdę sporo, także jest w czym przebierać praktycznie o każdej porze roku. Nowalijki na wiosnę, dorodne owoce przez całe lato – truskawki, wiśnie, agrest, jesienią jabłka, dynie, śliwki i gruszki, a na zimę – przetwory, kapusta kiszona czy kiszone ogórki.

Dominujące w codziennym menu polskie warzywa i owoce to naprawdę dobry wybór. Szczególnie gdy mamy ekologicznego rolnika, jaki zaoferuje nam warzywa i owoce hurt. Przy hurtowych ilościach możemy zaplanować tygodniowe, urozmaicone i zdrowe dania.