Dla każdego coś (w)SPAniałego – sposób na zdrowie oraz urodę

Pielęgnowanie krasy i dbałość o zdrowie, a coraz częściej także o dobre samopoczucie klientów jak też klientek, to misja współczesnych ośrodków odnowy biologicznej. Zanim jednakże pospiesznie wykupimy drogi pakiet usług lub pobyt w pierwszym lepszym ośrodku ze słowem „SPA” w tytule albo na odwrót – skreślimy takowe propozycje w przekonaniu, że to rozrywka dla naiwnych i bogaczy, przetestujmy, co polskie SPA rzeczywiście posiadają do zaoferowania.

Basen w SPA

Autor: Lizzie Benton
Źródło: http://www.flickr.com
Określenie SPA – sprawdź ofertę – to skrót pochodzący przypuszczalnie od łacińskiego „Sanus per aquam”, co znaczy dosłownie „zdrowy poprzez wodę”. O pożytkach płynących z mineralnych a także gorących źródeł, sprzyjających zdrowiu, krasie i dobremu samopoczuciu, wiedzieli już starożytni Rzymianie. W ich termach toczyło się nie jedynie życie towarzyskie, ale także polityczne a także biznesowe. Zbiorowe łaźnie rzymskie zapraszały do basenów z zimną oraz ciepłą wodą, parowych łaźni, salonów masażu a także pokoi do odpoczynku. Cieplice działały w samym Rzymie (jak słynne Termy Karakalli) oraz w granicach w szerokim zakresie pojętego imperium.

Tak jak starożytni kochali wodę a także wodne zabiegi, tak późniejsze pokolenia miały do przesadnej czystości spory dystans. Moda na leczenie wodą wróciła znów w XVIII oraz XIX wieku. Do wód, to znaczy kurortów korzystających z uzdrawiających własności mineralnych i gorących źródeł albo nawet morskich fal, tłumnie ciągnęli nie wyłącznie kuracjusze gnębieni cielesnymi dolegliwościami. „Bywanie” w podobnych miejscach było po prostu w dobrym tonie. Odpoczywać jak też pielęgnować ciało oraz ducha jeździła także elita, a z cudzoziemskimi kurortami współzawodniczyły krajowe: Ciechocinek czy Nałęczów.

Dzisiaj miejsce minionych sanatoriów zajęły właśnie przybierające rozmaitą formę – od współczesnych salonów oraz stylowych hoteli, po pływające obiekty na statkach – SPA – zobacz Nova2 Spa. Przybytki owe oferują zabiegi poparte współczesnymi technologiami oraz czerpiące z tradycji kultur ze wszystkich szerokości geograficznych.

Czy godne swej ceny?By skorzystać z propozycji SPA, w ogóle nie trzeba jechać daleko. Obiekty mienione najlepsze day SPA, urban SPA czy miejskimi SPA znajdują się bowiem w dużych miejscowościach i proponują swe usługi stacjonarnie, bez opcji korzystania z miejsc noclegowych. Żeby znaleźć SPA w pobliżu miejsca swojego zamieszkania można wystukać w przeglądarkę wyrażenie: najlepsze day spa bądź najlepsze solarium.

Źródło informacji: