Wino – garść przydatnych informacji

Nasz kraj nie jest krajem, który kojarzony jest z produkcją charakteryzującego się doskonałym smakiem wina. W zdecydowanej większości jeśli myślimy o wytwarzanym na terenie naszego kraju winie, mamy na myśli słabiej jakości wina owocowe, a zwłaszcza wina jabłkowe. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że od XI wieku Polska była krajem o naprawdę dużych tradycjach produkcji wina. Dzisiaj te winiarskie tradycje staramy się przywrócić.

Od początku lat osiemdziesiątych XX wieku na terenie województwa podkarpackiego zaczęły znów powstawać nasze winnice. Wina polskie w zdecydowanej większości przypadków powstają z tradycyjnych odmian winorośli. Jednym ze szczepów, z których wytwarzane są wina polskie jest ceniony chardonnay – degustuj dobre wina. W chwili obecnej na terenie województwa podkarpackiego znajduje się mniej więcej sto pięćdziesiąt winnic. Dość dużo winnic zostało założonych również w województwie dolnośląskim.

wino

Spora część tych winnic wychodzi naprzeciw turystom. Dla osób zainteresowanych organizuje się nie tylko ich zwiedzanie, ale również degustacje win. Zwiedzanie winnic i degustacje win cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród turystów nie tylko z Polski, ale również z innych państw. Dla dużej grupy właścicieli winnic jest to rewelacyjna okazja do pokazania produkowanego przez siebie wina szerszemu gronu miłośników win – www.winnicadwiegranice.pl/oferta/nasze-winaice|winnic] nie przestaje tylko na ich zwiedzaniu oraz degustacji wina. Dużo osób to wino kupuje i zabiera jako podarunek dla znajomych i rodziny.

Historia wina jest zaskakująco bogata. Winorośl uprawiania była już w starożytnym Egipcie, w Grecji oraz Rzymie. Jednak jako pierwsi winogrona zaczęli poddawać procesowi tłoczenia Egipcjanie. To od mieszkańców starożytnego Egiptu zdolność tą przejęli w pierwszej kolejności Grecy, a później mieszkańcy starożytnego Rzymu. W czasach średniowiecza produkcją wina zajmowali się głównie zakonnicy: cystersi oraz benedyktyni. Aktualnie najwięcej win produkuje się w krajach europejskich.

Najbardziej znaczącymi producentami tego trunku jest Francja, Włochy i Hiszpania. Coraz więcej win produkowanych jest również poza Europą: w USA, Australii, Argentynie, Chile oraz w Chinach. Odznaczające się wysoką jakością wino musi dojrzeć zanim trafi na sklepowe półki. Wino dojrzewa w dwóch etap. W pierwszym etapie przez okres od sześciu miesięcy wino dojrzewa w beczkach, potem jest rozlewane do butelek. Produkcja wina nie należy do łatwych. Ale wykonana prawidłowo zapewnia naprawdę wyśmienity trunek.