Jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej?

Większa część ludzi współcześnie od bardzo młodego wieku przekonywana jest, że higiena jamy ustnej i uzębienia jest niezwykle istotna. Takie postępowanie jest bardzo ważne, bowiem radzenie sobie z ewentualnymi chorobami zębów i dziąseł może sprawić dużo trudności i niemiłych sytuacji. Poza tym schorzenia zębów takie jak próchnica są przyczyną różnych niekorzystnych zjawisk, do których należy nieatrakcyjny wygląd zębów czy nieświeży oddech. Pomimo tego, że często słyszy się o właściwym postępowaniu w zakresie higieny jamy ustnej, wiele osób popełnia bardzo podstawowe błędy, a ponadto uczy swoje dzieci tego rodzaju sposobów postępowania.

zęby

Autor: fRandi-Shooters
Źródło: http://www.flickr.com

Rodzice powinni mieć na każdym kroku na uwadze to, że dzieci obserwują i powielają ich czynności w życiu codziennym, także te, które dotyczą zdrowia. Sporo czynników składa się na to, że obecnie ilość zachorowań na próchnicę u dzieci w wieku szkolnym jest niezwykle wysoka. Zasadniczą przyczyną jest właśnie nieprzestrzeganie podstawowych warunków odpowiedniej higieny jamy ustnej, połączone z tak samo niewłaściwymi nawykami w kwestii żywienia.


Korzystne przyzwyczajenia to podstawa

Jak już zostało wspomniane, ważną kwestią jest wdrożenie dobrych przyzwyczajeń, które pozwalają na utrzymanie zębów w dobrej kondycji. Rzeczą, która większej części ludzi w tym aspekcie narzuca się od razu, jest szczotkowanie zębów. Szczoteczki Curaprox, czy Colgate to tylko nieliczne z marek, jakie można obecnie nabyć. Wybór jest bardzo duży, a podstawowy podział uwzględnia szczoteczki manualne (masażysta kraków) i elektryczne. Jedne i drugie mają swoje plusy, należy jednak dodać, że używanie szczoteczki tradycyjnej wymaga większego wysiłku od użytkownika. Tutaj oferta nowych szczoteczek.

Sprawdzanie stanu jamy ustnej i uzębienia

zęby

Autor: Max Braun
Źródło: http://www.flickr.com

Stomatolog nadal u wielu ludzi wywołuje obawy ze względu na możliwość odczuwania dużego bólu w czasie wizyty. Trzeba jednak pamiętać, że jedynie regularne odwiedziny dentysty połączone z właściwą higieną umożliwią uniknięcie ubytków i chorób. Podczas wizyty stomatologicznej specjalista może również udzielić cennych rad w sprawie dbałości o zęby. W razie potrzeby specjalista taki zaleci także szczoteczkę do zębów dopasowaną do indywidualnych potrzeb, przykładowo szczoteczka curaprox ultra soft nadawać się będzie dla osób z chorobami dziąseł.