Jąkanie można wyleczyć terapią

Początek jest niewinny i można go przegapić: dziecko przestaje płynnie mówić i zacina się. To mogą być oznaki jednej z bardziej stresujących chorób, która potrafi odcisnąć się na całym życiu. Nie ma jednej metody na jąkanie, jednak istnieje logopedyczna terapia, która pozwala leczyć tę przypadłość.

Źródło jąkania
Nie da się określić, gdzie jest źródło tego zaburzenia. Jest jąkanie organiczne to pewnego rodzaju upośledzenie fizyczne. Drugi typ to jąkanie czynnościowe może pojawić się spowodowane szokiem, trudnym przeżyciem, wielkim stresem. Zdarza się, że dzieci jąkają się jedynie w szkole – w konkretnej klasie.

Dzieci

Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Dziecko zawsze będzie rozwijało się w innym tempie. Niektóre uczą się mówić bez problemu, inne tworzą sobie bariery. Między 4 a 8 rokiem życia może się zdarzyć, że dzieci mogą się jąkać. To bardzo często połykanie lub powtarzanie sylab, znamienne jest też częste zacinanie się. Czasami to tylko przejściowe zaburzenia i po chwili się kończą, z tego powodu też ten problem nazywa się jąkaniem rozwojowym. Jednak w tych najbardziej skomplikowanych przypadkach zaburzenie artykulacji zamienia się w osobistą tragedię. Chory czuje ucisk i brak tlenu w piersi, a słowa, mimo trudu, nie artykułują się.

Dziecko

Autor: Michael
Źródło: http://www.flickr.com

Pojawić się mogą także tiki, skurcze mięśni twarzy, które są źródłem następnych stresów, jeszcze mocniej utrudniając chorobę. Niezbędna jest terapia i dobry neurologopeda.

Skuteczna pomoc logopedycznaTypowe ćwiczenia na jąkanie pozwalają rozluźnić aparat mowy. To najczęściej nadmuchiwanie balonów, masowanie policzków i artykulacja głosek do lusterka. Niezbędna jest terapia psychologiczna. Chorzy mogą mieć kłopot z zwyczajnymi sytuacjami takimi jak odebranie telefonu, zakupy, a porażki pogłębiają problem. Chodzi więc także o to , by zdystansować się nieco i pogodzić się z jąkaniem. Zwalczenie stresu to pierwszy krok do spokojnej rozmowy.

Jąkanie to złożone, bardzo trudne zaburzenie komunikacji. Chorym może pomóc dobry logopeda Warszawa jest najlepszym w kraju ośrodkiem, najlepszej terapii logopedycznej. Sprawdź na: