Komputer ma wychodzić na zdrowie człowiekowi, a nie panować nad nim.

Uzależnienie to stan psychiczny i fizyczny, wynikający z wpływu pomiędzy organizmem a substancją psychoaktywną, objawiający się przymusowym korzystaniem z komputera ciągle lub czasowo, aby doświadczyć jego działania lub ustrzec się nieprzyjemnego czucia który jest wynikiem odstawienia.

Symptomy uzależnienia od sieci: kiedy czujemy się zupełnie pochłonięci Internetem, doświadczamy uczucia jakbyśmy byli porwani przez komputer, myślimy o nim przez cały czas, również gdy go nie używamy. Aby osiągnąć satysfakcję, czujemy chęć korzystania z komputera coraz dłużej. Czujemy niemożność kontrolowania czasu korzystania z Internetu.

Strona internetowa

Autor: Chris Dlugosz
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy próbujemy zmniejszyć używanie komputera albo całkiem zaniechać, czujemy lęk i podenerwowanie. Korzystamy z komputera by uwolnić się od trudności lub kiedy dokucza nam poczucie bezbronności, winy, lęku albo przygnębienia. Oszukujemy najbliższych, aby zatuszować swoje wzrastające zaangażowanie w Internet. Wystawiamy na szkodę lub (zobacz sweet-home.pl) ryzykujemy zerwanie ważnego związku, pracy, szansę nauki lub karierę z powodu Internetu.

W takich okolicznościach niezbędny jest doświadczony psycholog, który na pewno okaże wsparcie w bój z tym dylematem. Dzięki wdrożeniu wyspecjalizowanej kuracji pewne jest pozbycie się takich przypadłości.

Dziecko przy komputerze

Autor: Kevin Jarrett
Źródło: http://www.flickr.com
Symptomy uzależnienia od Internetu u nastolatków są tożsame. Nastolatek zamiast się uczyć pozoruje naukę, kiedy tymczasem godzinami surfuje po sieci(ciekawa oferta). W czasie grania wpada w stan przypominający trans. Usiłowania ograniczenia czasu spędzonego przy tablecie napotykają na silny opór, nawet agresję.

Opieszale widuje się z kolegami, nie ma przyjaciół, częściej wybiera komputer aniżeli przebywanie na podwórzu. Nie umie odpoczywać. Nie wzrusza się. Uzależnienie dziecka od sieci, trzeba rozpoznawać nie tyle jako przypadłość na którą cierpi, lecz jako objaw zmartwień nastolatka i jego bliskich. W takiej sytuacji może pomóc leczenie i sesje z terapeutą.