Leczenie haluksów – w jakiej sytuacji konieczna jest operacja?

Haluksy to przypadłość znacznej części społeczeństwa, dotyka przede wszystkim panie. Głównym wrogiem naszych stóp są buty na wysokich szpilkach albo obuwie, błędnie dobrane rozmiarem. Jest sporo różnych metod medycznych na walkę z haluksami, natomiast w niektórych przypadkach pomóc może wyłącznie operacja.

Leczenie stóp

Autor: Freebird
Źródło: http://www.flickr.com
Haluksy to tzw. paluch koślawy, czyli deformacja stawu dużego palca. W pierwszym etapie choroba może mieć przebieg bezobjawowy, ale z czasem powstaje stan zapalny, zmienione miejsce staje się zaczerwienione, a pacjent odczuwa silny ból.

Zaciekawił Cię ten tekst? Masz chęć zostawić jakieś komentarze o nas (https://psycholog-seksuolog.com/wazne-informacje/)? Będzie to dla nas niezwykle radosne przeżycie.

Leczenie haluksów może być prowadzone na rozmaite sposoby i zależne jest od stopnia zaawansowania zmian, wieku pacjenta i innych czynników. Operacja halluxów wcale nie jest jedyną szansą na pozbycie się uporczywego kłopotu, jednak to prawda, iż w dużej części przypadków chorzy przychodzą na tyle późno do lekarza, że nieinwazyjne środki już nie pomogą (źródło). Jeżeli chodzi o haluksy operacja może również przybrać różną formę, ponieważ istnieje sporo odmian operacyjnego leczenia tej przypadłości.

Leczenie haluksów musi być dobrze dobrane do zmian u danego pacjenta bowiem tylko wybór słusznej metody pozwoli uniknąć powstawania zwyrodnień w przyszłości (więcej w temacie). Wśród nieoperacyjnych sposobów leczenia wymienić trzeba fizjoterapię, obuwie z wkładkami ortopedycznymi i unikanie wysokich obcasów. Coraz częściej można w sklepach kupić specjalne opatrunki i żele, pomagające zwalczyć dolegliwości bólowe. Zazwyczaj jedyną skuteczną metodą na zwalczenie deformacji jest operacja halluxów.

Wystarczy jednak wprowadzić do internetu: „haluksy operacja”, by przekonać się, jak różne metody operacyjne są stosowane. Dzisiejsze zdobycze medycyny pozwoliły ograniczyć konieczność unieruchomienia nogi po operacji w gipsie, w zdecydowanej większości przypadków stosuje się ortopedyczne obuwie pooperacyjne, które pacjent nosi przez mniej więcej 6 tygodni (więcej w temacie).

Operacja w każdym przypadku jest poprzedzona dokładnym wywiadem, chodzi o to, aby dopasować najlepszą metodę, która da najlepsze i najbardziej trwałe efekty. Rzecz jasna, po zabiegu nie można zapominać o profilaktyce, tak, by nie dopuścić do nawrotu schorzenia.