Urazy siatkówki – powody, symptomy i leczenie

Gdy blask dostaje się do naszego oka, kroczy przez rogówkę, soczewkę i ciało szkliste, zanim wreszcie trafi do siatkówki. Tu jest konwertowane na impulsy elektryczne. One sąza sprawą nerwu wzrokowego do mózgu, gdzie są zamieniane na jasne, chromatyczne malowidła, które widzimy. Gdy w tym procesie dojdzie do zakłóceń, mamy do czynienia z zakłóceniami widzenia. Urazy siatkówki przybierają wiele form, a powody ich tworzenia się są podobnie przeróżne.

kliknij tu

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Do niedrożności naczyń żylnych w siatkówce dochodzi w wyniku zaistnienia zakrzepu, ,który blokuje słuszne krążenie. Zakrzepy są w stanie tworzyć się w związku ze choróbskami takimi jak: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze tudzież inne urazy oka, m.in. jaskra. Przyczyny tworzenia się przemian zwyrodnieniowych obwodowej części siatkówki nie są do samego końca zidentyfikowane. Pewne ze zmian są w stanie predysponować do rozwoju odwarstwienia siatkówki czy zmętnienia ciała szklistego. Zdoła to pojawić się w każdym wieku i przyczynić nam wielu problemów, skutkiem tego natychmiastowe leczenie – zobacz – chorób siatkówki jest wielce ważkie. Objawy chorób w siatkówce różnią się w zależności od typu schorzenia. Zdołają to być objawy o spokojnym natężeniu, takie jak: zamglone widzenie, mętne punkty ukazujące się i znikające z pola widzenia. Bardziej męczące są bóle oka, przebłyski świetlne czy marne widzenie zmierzchowe. Symptomy wymagające natychmiastowego kontaktu z okulistą to odkształcenie oglądanego obrazu, brak ciągłości obserwowanych linii, ciemna kropka zlokalizowana centralnie w polu widzenia a także nagła strata widzenia. W procesie, którym jest leczenie chorób siatkówki pierwszym etapem jest bazująca o szereg drobiazgowych badań diagnostyka. Dla szczegółowego monitoringu siatkówki i plamki medyk może też zlecić skanowanie gałki ocznej. W leczeniu użytkuje się terapię farmakologiczną, laserem i leczenie operacyjne. To, jaki zabieg zostanie wybrany przez profesjonalistę uzależnione jest od typu naszego schorzenia.poczytaj więcej badanie sibo warszawa badanie sibo warszawaKiedy chodzi o opłatę, za leczenie chorób siatkówki zdarza się zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych – zobacz. Nie są to zabiegi łatwe, niemniej jednak efektywne.

u lekarza okulisty

Autor: Naval Surface Warriors
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy zaczynamy spostrzegać zmiany w naszym widzeniu, dobrze jest jak najprędzej udać się do eksperta. Każdego typu „mroczki przed oczami”, plamki jasne czy mroczne nie zdiagnozowane wcześnie, mogą przyczynić się nawet do utraty wzroku.