Autyzm a Zespół Aspergera to nie to samo. Te dwa zaburzenia się różnią, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy

Jak w każdej epoce, tak i dzisiaj przychodzą na świat dzieci z autyzmem lub Zespołem Aspergera. W naszym kraju jedni, jak i drudzy odbierani są tak samo, choć obie przypadłości mocno się od siebie różnią. Niestety, niska świadomość i brak wiedzy na ten temat są na niskim poziomie, a wszystko to przez brak zrozumienia czy chęci poznania świata tak funkcjonujących dzieci. W tym artykule spróbujemy trochę przybliżyć tą tematykę, odpowiedzieć na pytanie czym są te dwie przypadłości?

Dziecko i rodzic, chłopiec

Autor: Monthly_M
Źródło: Fotolia

Zespół Aspergera, tak, jak i autyzm to zaburzenie rozwojowe, które ma podłoże neurologiczne. Niestety, jego przyczyny nie zostały poznane. Kiepską wiadomością jest również to, iż jest to zaburzenie, jakiego nie jesteśmy w stanie wyleczyć, jest więc dla osoby która na to cierpi czymś zwykłym od urodzenia aż do śmierci. Zespół Aspergera raczej jest zdiagnozowany dopiero wtedy, gdy dziecko idzie do szkoły. Trudno zaś o wcześniejszą diagnozę, bo objawy są podobne do autyzmu.

Najbardziej istotna różnica pomiędzy Zespołem Aspergera a autyzmem jest taka, iż dzieci z pierwszą przypadłością są w stanie rozwijać się intelektualnie. Co więcej, nie każda osoba ze zdiagnozowanym Zespołem Aspergera potrzebuje leczenia farmakologicznego.

Jeśli ten artykuł jest dla Ciebie wartościowy to sprawdź serwis bariatria dieta, w którym przeczytasz podobne informacje. One z pewnością będą dla Ciebie przydatne.

Jednakże, lekarz może zadecydować odmiennie, w takim przypadku leczenie w największej ilości przypadków zaczyna się w wieku dorastania, a osoba z tym zaburzeniem dostaje leki antydepresyjne przez cały okres życia. Autyzm zaś to całościowe zaburzenia rozwoju, przeważnie jest zauważany w ciągu pierwszych trzech lat życia. Dzieci autystyczne są zamknięte w świecie własnych przeżyć, uciekają od rzeczywistości (zobacz stronę : dzieci autystyczne) .

Widzisz właśnie niezwykle ciekawy artykuł, więc zapewne zaciekawi Cię także ten udostępniony tu materiał – on również jest godny Twojej uwagi.

Chociaż objawy wskazują czasami na schizofrenię, to jest to błędna obserwacja.

Autyzm, jako definicja tego typu zaburzeń, to dosyć nowe podejście, gdyż jeszcze do połowy 20 wieku nie umiano właściwie zdefiniować tej przypadłości, więc wykorzystano wcześniejsze, nie za bardzo trafne kryteria diagnostyczne. Identycznie jak Zespołu Aspergera także autyzmu nie jesteśmy w stanie wyleczyć. Najkorzystniejsze wyniki przynosi zaś właściwa edukacja oraz terapia behawioralna. Rodzice dzieci cierpiących na autyzm mogą też uzyskać pomoc w różnorodnych ośrodkach, stowarzyszeniach czy fundacjach. To pozwala przejść ten ciężki czas poczuć wsparcie, zapewnia też poznanie innych rodziców z takimi dziećmi.