Jak bardzo istotne są komórki macierzyste dla naszego zdrowia – na czym polega ich zbawienna aktywność?

Nasze ciało składa się z wielu różnorodnych rodzajów komórek, są one niezbędne dla stanu naszego zdrowia. Są one odpowiedzialne za standardowe czynności, o których nawet za bardzo nie myślimy, jak bicie serca, oczyszczanie krwi przez nerki, prace mózgu i tak dalej. Bardzo istotną rolę w naszym organizmie odgrywają komórki macierzyste, budują one różnorodne rodzaje komórek, są one dostawcą również zupełnie nowych komórek. Co więcej, kiedy komórki macierzyste ulegają podziałowi są w stanie tworzyć więcej komórek macierzystych. Przykładowo, komórki macierzyste skóry są w stanie tworzyć nowe komórki, właśnie skóry, albo za takie, które są odpowiedzialne za produkcję melatoniny.

Badania, laboratorium

Autor: 123dan321
Źródło: http://www.sxc.hu
Komórki macierzyste są bardzo ważne dla naszego funkcjonowania. Podczas choroby albo kiedy ulegamy urazom nasze komórki są bardziej narażone na uszkodzenia lub obumarcie ze względu na starzenie. To właśnie w tym momencie aktywowane są komórki macierzyste. Naprawiają one i odbudowują uszkodzone tkanki, a także zajmują się wymianą obumarłych komórek. W ten właśnie sposób komórki macierzyste potrafią zadbać o nasze zdrowie zapobiegając jednocześnie przedwczesnemu starzeniu się.
Komórki macierzyste w ortopedii to wiele różnych form. Naukowcy są zdania, iż każdy narząd naszego ciała posiada swoje komórki tego rodzaju. Na przykład, krew stworzona jest z komórek macierzystych krwi. Dodatkowo, takie komórki są obecne już od najbardziej wczesnych etapów ludzkiego embrionu

Niezwykłą nadzieją są embrionalne komórki macierzyste, czyli komórki z hodowli. Naukowcy są naprawdę zaskoczeni i bardzo szczęśliwi z możliwości, które ofiarowują nam tego typu komórki. Mogą one tworzyć wszystkie tkanki naszego ciała w czasie rozwoju embrionu ludzkiego. Co to oznacza? Gdy normalne komórki macierzyste krwi produkują jedynie komórki krwi, to embrionalne są w stanie wytwarzać krew, mózg, skórę oraz kości. Dodatkowo, embrionalne komórki macierzyste mogą budować narządy i tkanki, czego nie zrobią nawet dojrzałe komórki macierzyste. Sprawia to, iż są w one w stanie wyleczyć chore narządy. Zobacz co to artroskopia kolana.

Obecnie możemy wyróżnić kilka przeszczepów komórek macierzystych, jakie są akceptowalne przez naukowców, to znaczy iż są bezpieczne i sprawdzone. W takiej grupie jesteśmy w stanie wyróżnić przeszczep szpiku kostnego. Na uwagę zasługują też komórki macierzyste w kolanie, to znaczy staw kolanowy, jaki można wyleczyć komórkami macierzystymi. Podczas urazu kolana łąkotka narażona jest na pękniecie lub rozerwanie.

Wiedz, że możesz znaleźć informacje na omawiany temat, więc kliknij w odnośnik i przeczytaj tu (http://hipokrates-olesnica.pl/ginekolog/) wiadomości, które są Ci niezbędne.

Potrzebna jest wtedy rekonstrukcja acl. W takiej sytuacji najbardziej skutecznym sposobem, żeby to naprawić jest artroskopowe zszycie poszczególnych fragmentów. Najbardziej znana metoda, to ta polegająca na naszyciu łatki z kolagenu wokół uszkodzonej łąkotki. Kolagen jest właśnie nasączony komórkami macierzystymi, które pobiera się od pacjenta w czasie zabiegu.