Kilka ważnych informacji na temat zeza, jakie są przyczyny jego pojawiania się i jak się je leczy.

Przy prawidłowym wzroku obie gałki w oczach będą podążać dokładnie w tę samą stronę. Kontroluje to zaawansowany mechanizm mięśni które są odpowiedzialne za ruchy gałki. Jeżeli z jakiś powodów mięśnie te zostaną osłabione lub coś się z nimi stanie, to pojawia się problem z równoczesnym koncentrowaniem wzroku na jednym przedmiocie. Efektem zewnętrznym czegoś takiego będzie uciekanie jednego lub obu oczu na boki, czyli popularny zez. Przyczyn tego schorzenia jest parę, pojawia się ona z reguły u dzieci, ale również dorośli mogą w pewnych okolicznościach na nią zachorować.

W przypadku dorosłych częste przyczyny to cukrzyca, nadciśnienie i problemy z nerwami albo mięśniami wzrokowymi. Wyróżnia się parę rodzajów zeza, zależnie od kąta odchylenia oka będzie to zez zbieżny, rozbieżny, ku górze, ku dołowi i skośny. Jedną z odmian tego schorzenia jest zez zwany ukrytym, który polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu jedynie niektórych grup mięśniowych. W takiej sytuacji pojawiają się kłopoty z tym, że poszczególne oczy na zmianę przejmują widzenie.

oko

Autor: Nithi Anand
Źródło: http://www.flickr.com

Większy zez może być łatwo zauważony przez rodziców, jednak często zachodzi potrzeba jego sprawdzenia u okulisty.

Nasze nowe wpisy są równie zajmujące, co ten. Zatem wejdź w łącze tu… (http://medimix.pl/szwy-chirurgiczne) i przeglądaj szczegółowe posty. Zapraszamy!

Na szczęście współczesna wiedza medyczna daje paru metod pozwalających na w miarę skuteczną eliminację tego problemu. Dobra klinika okulistyczna w pierwszej kolejności powinna dokładnie zbadać osobę która ma zeza, a następnie zaoferować odpowiednie leczenie – sprawdź nowoczesną klinikę okulistyczną.

Niekiedy do wyboru będzie kilka technik i wspólnie z prowadzącym lekarzem trzeba będzie wybrać najbardziej odpowiednią. W niejednym przypadku powinno wystarczyć użycie odpowiednich ćwiczeń które będą wyrabiać prawidłowe widzenie, bardzo przydatne będą również różnego rodzaju okulary. Przy pewnych odmianach tej choroby dają one świetne wyniki, jednak niestety nie w każdej sytuacji. Przy trudniejszych przypadkach niezbędna może się okazać operacja zeza, która ma poprawić działanie mięśni w oku – wylecz zeza. Przy dzieciach istotne jest, żeby leczenie podjąć tak szybko jak się da, wtedy są największe szanse na wyleczenie.