Krótkowzroczność naszych czasów

Wady wzroku to jedne z bardzo rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych. Nie jesteśmy co prawda jeszcze populacją okularników, jednak nie ulega wątpliwości że schorzenia oka stają się chorobą cywilizacyjną. Powodem tego jest to, że – mówiąc bez ogródek – katujemy nasz wzrok pracą do jakiej nie został on przystosowany. Oczywiste jest iż długa praca przy pececie może źle wpływać na nasz wzrok.

Badanie wzroku

Autor: US Army Africa
Źródło: http://www.flickr.com
Badania statystyczne wykonane w ostatnim 10-leciu wykazują, iż utrapieniem – w szczególności u młodzieży – stanie się krótkowzroczność. Powodem jest to, że nasz wzrok przystosowany jest do spoglądania w dal. Ewolucja nasz wzrok przygotowała do patrzenia w dal – zagrożenie zazwyczaj przychodziło zza horyzontu, tymczasem dzisiaj zmuszamy nasze oczy do wpatrywania się w obrazki stosunkowo blisko położone. Spostrzeżono, że przestajemy mrugać co ujemnie wpływa na nawilżanie oka a tym samym – dalsze osłabianie wzroku. Kuracja krótkowzroczności odbywa się poprzez wkładanie należycie dobranych szkieł.

Nieoczekiwanie rozwój w dziedzinie optyki soczewki kontaktowej sprawił odkrycie nowej metody leczenia tego schorzenia. Spostrzeżono, że noszenie soczewek poprawia u krótkowidzów z małą wadą wzrok po ściągnięciu soczewek. Strategia leczenia wzroku oparta na nadmienionym zjawisku to (ortokorekcja). By była ona efektywna konieczne było odkrycie tworzyw na soczewki które pozwalałyby na noszenie kontaktów 24 h/dobę przez określony czas.

Najprościej objaśniając ortokorekcja polega na kształtowaniu poprzez szkło kontaktowe gałki oczu w pożądany przez nas sposób. Wspomniana rehabilitacja aksonaxis rehabilitacja kręgosłupa ile trwa wzroku – tak jak wszelkie metody terapii – wymagają czasu. Kuracja jest jednak względnie skuteczna a co istotne nie wymaga ingerencji chirurgicznej w tak wrażliwy organ którym jest ludzkie oko.

Kolejny ze wspomnianych kłopotów to niezadowalające nawilżenie gałki oka. Można sobie z tym problemem poradzić zakupując w aptece kropelki do oczu, tzw. sztuczne łzy. Jest to roztwór występujący naturalnie w ludzkim oku wytworzony sztucznie. Jego aplikowanie nie tylko polepszy nam komfort widzenia ale dodatkowo zlikwiduje niemiłe wrażenia tj. pieczenie oczu.