Lekarz rodzinny – kim właściwe jest?

Wbrew obiegowej opinii, misja lekarza rodzinnego jest niezmiernie decydująca. To on jako pierwszy widzi się z badanym, to on przeprowadza kroki wpływające na kolejne rozstrzygnięcia. mimo że jego rola jest spłycana, to każdy z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, iż misja lekarza rodzinnego, jako lekarza pierwszego kontaktu w wielu przypadkach jest istotna – przede wszystkim z punktu widzenia pacjenta, ale także następnych medycznych.

tabletki

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Dobry lekarz http://medicus.ie/ rodzinny powinien być odrobinę taką alfą i omegą, to oznacza, iż nie posiada fachu, jak chirurg czy onkolog, ale musi rozumieć multum czynników, na pozór niewidocznych, działających na obecny i późniejszy stan pacjenta. Musi mieć na uwadze historię przypadłości pacjenta, zachodzących interakcji, wydobyć właściwe konkluzje i pierwsze opinie. Od jego bowiem decyzji zależy wiele, to jak pacjent zostanie nastepnie poprowadzony, czy wyląduje tam, gdzie powinien i czy będzie to skuteczne leczenie, a nie niekończąca się męczarnia, która nie przynosi żadnych wyników.

jednakże nie można oskarżać lekarzy rodzinnych za defekty systemu. W każdym zakątku, także w dużych miastach miejskich, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków da się poczuć niewydolność systemu. W jednej przychodni jest sprawniej, w kolejnej gorzej, ale chyba wielu z nas choć raz w życiu miało przypadek, że albo dotknęła go niezadowolenie ze względu np. długich kolejek, oczekiwania na doktora lub spotkał się z fachowcem, który nie przypadł mu do gustu. Niestety, jest takie coś jak czynnik ludzki, i to czy polubimy jakiegoś lekarza czy nie, zależy od wielu czynników.

Nie zagłębiając się za bardzo w tego typu zagadnienie należy wiedzieć, iż mnóstwo zależy od nas samych, jak i od lekarza – podejścia, chęci, antypatii, polegania na zdaniu innych. jednak, powinniśmy pozytywnie sobie zorganizować z nim życie, jak w rodzinie, toż to jednocześnie lekarz rodzinny, by w sytuacji niepewności, trudnych pytań móc do niego zagadać, jak do osoby z rodziny. Jeśli będziemy go odbierać niekorzystnie, zorganizujemy sobie z nim negatywne relacje, miano lekarza rodzinnego będzie ciut na wyrost, bardziej tego typu momencie chwili będzie pasować stosowne określenie: „z rodziną dobrze wychodzi się jedynie na fotografiach”

Znajdź dobrych specjalistów w swoim mieście: .

Źródło: www.rankinglekarzy.pl