Głośny temat szczepień dzieci. Prawda i kłamstwa.

Jak istotny jest temat szczepień i ich potrzeby wie prawie każdy, bo sprawa ta regularnie powraca we wszystkich mediach, telewizji śniadaniowej, na blogach o rodzinie i witrynach dla przyszłych i obecnych rodziców. Naprawdę dużo miejsca zajmują tam fakty i mity na temat szczepień.

Naturalne jest, iż w opozycji do istniejących faktów pojawiły się też mity, które może potwierdzenia w życiu nie mają, ale są rozpowszechniane przez część osób i powodują u innych pewną konsternację i niezdecydowanie – szczepić albo nie szczepić?

szczepienie,szczepionka

Autor: Andres Rueda
Źródło: http://www.flickr.com

Fakty i mity pojawiły się wokół sporu o skuteczność i bezpieczeństwo podawania szczepionek maluchom krótko po urodzeniu. Większość lekarzy nie wierzy w powtarzane fakty i mity na temat szczepień i opowiada się za wprowadzaniem szczepień należących do grupy szczepień ochronnych koniecznych i tych polecanych. Sporo osób uważa, że dokładnie po to badania nad nimi trwały tak wiele lat, aby teraz dystrybuować na rynku preparaty przetestowane oraz skuteczne.

Ciekawisz się tym zagadnieniem? Czytaj więc dalej alanerv ulotka o tym punkcie w kolejnym tekście, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Mamy nadzieję, że Ci się podoba.

Przeciwnicy są zdania, że maluszki dostają za dużo szczepionek, a produkty używane do ich wykonywania mogą być groźne dla zdrowia, ponieważ mogą zawierać na przykład trującą rtęć albo inne ciężkie metale zbierające się w ciele człowieka.

Ponadto, osoby z rezerwą albo wrogo podchodzące do tematu są zdania, iż substancje zawarte w szczepionkach są nie tylko ogólnie szkodliwe, ale też przyczyniają się do zachorowań na wiele schorzeń i występowania niepożądanych objawów poszczepiennych. To jawne rozpowszechnianie mylnych opinii, ponieważ szerokie badania prowadzone w wielu państwach nie potwierdziły, iż szczepionka wywołuje schorzenia, o które się je oskarża. Przeciwnicy utrwalają również mit wskazujący na to, że skoro nie ma epidemii konkretnej choroby na świecie, to nie jest konieczne, by się na nią szczepić. Natomiast zwolennicy, opierając się na faktach czerpanych z wieloletnich analiz, a nie tylko na opiniach, są przekonani co do konieczności używania szczepionek jako najlepszej, choć na pewno nie perfekcyjnej, drogi nabywania odporności na pewne choroby i zapobiegania ich ostremu przebiegowi.

Trudny temat szczepień lub nieszczepienia maluchów wciąż wraca, możemy nawet stwierdzić, iż pod wpływem rozmaitych zdań, niemających zbyt wiele punktów wspólnych z rzeczywistymi wynikami badań, zapanowała groźna moda na unikanie szczepień dzieci.