Zagrożenie zdrowia i pierwsza pomoc

Groźne dla zdrowia i życia stany, mogą spotkać każdego z nas. Niejednokrotnie, w chwili takich wypadków, zatrzymaniu ulegają podstawowe funkcje organizmu, co prowadzi do śmierci. Co należy wtedy robić?

Najlepiej niezwłocznie podjąć czynności reanimacyjne, aż do pojawienia się służb ratunkowych. W miejscach dużych skupisk ludzkich coraz częściej można zauważyć urządzenia zwane automatycznymi defibrylatorami. AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny, można obecnie znaleźć w wielu miejscach: sklepach, na stadionach, pływalniach czy lotniskach oraz w każdym miejscu publicznym, w którym doszło do zatrzymania krążenia w czasie ostatnich 2 lat – szczegóły na temat defibrylatorach na . Są czytelnie oznaczone i gotowe do wykorzystania. Fakt takiego dostępu i możliwości z nimi związanych wymaga od nas umiejętności korzystania z AED.

Nim wezwana służba medyczna otworzy kuferek lekarski (tego typu: ), nasze działania mogą uratować poszkodowanemu życie ( serwis internetowy ).

pierwsza pomoc

Autor: Medisave UK
Źródło: http://www.flickr.com

Mimo, że świadomość społeczna na temat udzielania pierwszej pomocy ulega zmianie na lepsze, to nadal jest niewystarczająca. Często działania świadków zdarzenia ograniczają się tylko do wezwania pogotowia. Cóż, na tym kończą oni swą pomoc. Nawet jeśli posiadają wiedzę teoretyczną, zdobytą podczas kursu, wykładu, czy nawet umiejętności praktyczne przyswojone na szkoleniu z pierwszej pomocy, to mają strach przed tym by się wykazać. Panuje powszechne przekonanie, że jeśli nie jesteśmy lekarzem, to „lepiej czekać na karetkę”. Prawda jest zupełnym przeciwieństwem tego twierdzenia. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia KAŻDE działanie jest lepsze od bezczynności.Wiedza mówiąca o pierwszej pomocy jest społecznie bardzo potrzebna.

Nie zapominajmy, dzięki naszej świadomej postawie może zmniejszyć się statystyka zgonów, które w wielu przypadkach nie powinny się zdarzyć. Statystyka jest tutaj jedynie bolesnym odzwierciedleniem. Dzięki umiejętności udzielenia pierwszej pomocy można podarować drugiemu człowiekowi drugie życie. Po drugie, sami dla siebie nauczmy się tego minimum, kilku naprawdę prostych acz bezcennych działań ratujących życie

.

Źródło: http://czarmed.pl/