Badania lekarskie – z jakiego względu warto jest się współcześnie badać i jak często realizować najważniejsze badania?

Choroby, im wcześniej są wykrywane, tym łatwiej je leczyć, przede wszystkim jeżeli chodzi o coraz częściej dziś występujące nowotwory, które powodują zgon tysięcy ludzi. W Polsce badania profilaktyczne niestety ciągle nie są wystarczająco popularne i wiele chorób diagnozuje się za późno.

Badanie mammograficzne

Autor: Governo do Estado de São Paulo
Źródło: http://www.flickr.com

Przykładem może być chociażby nowotwór piersi, który jest jedną z najbardziej popularnych przyczyn zgonów (Polecam sprzątanie po zmarłych Vapor) kobiet. Wcześnie odkryty pozwala nie tylko na skuteczne wyleczenie, ale również umożliwia zachowanie piersi. Nie jest niezbędna jej amputacja. Kobieta powinna więc regularnie, raz w miesiącu własnoręcznie badać piersi, poddawać się USG piersi i mammografii. Takie badania są współcześnie o wiele prościej dostępne, jednak dalej stosunkowo mało kobiet z nich korzysta . Identycznie sytuacja przedstawia się z rakiem szyjki macicy, który rozwija się bardzo podstępnie, jako że we wczesnej fazie nie daje żadnych objawów. Wykonywana raz w roku cytologia może ochronić przed śmiercią z powodu tego nowotworu, gdyż pozwala na jego wczesne wykrycie i usunięcie zagrażających komórek. Każda kobieta po 25 roku życia ma prawo do wykonania bezpłatnej cytologii raz do roku – polecana strona . Koszt badania w prywatnym gabinecie również jest niewielki, około 50 złotych.

Jeżeli ten wpis Cię zaciekawił, to kliknij ten link, to niezwykle użyteczny artykuł (http://titaniumdental.pl/), który opisuje analogiczne tematy.

Pobieranie krwi

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Bardzo pomocnym badaniem, bez względu na płeć czy wiek, jest analiza żywej kropli krwi, która pozwala na wykrycie obecności w ciele człowieka obecności grzybów, pasożytów bądź zakwaszenia – dowiedz się więcej o badaniu krwi. Analiza jest dosyć łatwym zabiegiem, dlatego dobrze jest pokusić się o jego przeprowadzenie. Zalecane badania profilaktyczne różnią się w zależności od wieku. Warto zapytać swojego lekarza o to, jakie badania w pierwszej kolejności należy wykonać. Do lekarza nie powinno się chodzić tylko w momencie, w którym coś boli, gdyż zdarza się, że w takim przypadku jest już za późno na efektywną pomoc. Nigdy nie można lekceważyć dziwnych objawów i liczyć na to, że same przejdą. Taka niefrasobliwość może bowiem kosztować pacjenta jego życie. Regularnie dobrze jest wykonać podstawowe badanie krwi, które dużo mówi o zdrowiu danej osoby. Szybkie odkrycie większości chorób daje szansę na komfortowe życie, a koszty leczenia są zdecydowanie niższe.