W jaki sposób skutecznie pożegnać się z trądzikiem i cieszyć się gładką cerą?

Uciążliwy trądzik jest szczególnie nieprzyjemnym problemem. Nie tylko wpędza w kompleksy nastolatki, ale także powoduje nieestetyczne blizny. W jaki sposób możemy się pożegnać z tym problemem już na zawsze? Leczenie trądziku to długi proces, ale na szczęście nie misja niemożliwa. Lepiej jednak nie poddawać naskórka eksperymentom, a od razu udać się na wizytę do dermatologa.

kliknij w odnośnik

Autor: Boudewijn Berends
Źródło: http://www.flickr.com
Wbrew obiegowej opinii trądzik dotyka nie tylko młode osoby. Coraz więcej dojrzałych ludzi skarży się na tę dolegliwość. Potyczka z trądzikiem jest w tym przypadku o tyle wymagająca, że nie znamy jego przyczyny. Specjaliści przekonują, że powodem mogą być skłonności genetyczne, chroniczny stres albo stosowanie niektórych lekarstw. Jeśli zauważymy na swoim naskórku pierwsze symptomy trądziku, nie możemy zwlekać z wizytą u dermatologa.

Późniejsze rozpoczęcie terapii może spowodować nieestetyczne blizny. Wczesna forma trądziku charakteryzuje się występowaniem białym plamek na twarzy, dekolcie i ramionach. Wypukłe czerwone grudki albo ropne guzki to niestety zaawansowany etap schorzenia. Leczenie trądziku to proces, który wymaga dużych pokładów cierpliwości, bo efekty przychodzą dopiero po kilku miesiącach. W zależności od formy schorzenia, lekarz może zalecić nakładanie maści albo >> jeszcze więcej kremów z kompleksem witamin albo antybiotyki przyjmowane doustnie.

Farmakologiczne leczenie trądziku może wspomóc również zestaw zabiegów, np. specjalne pilingi. Co bardzo ważne, zmian na skórze nie wolno wyciskać! Może to spowodować wystąpienie nowych krostek albo szpecących blizn. Co jednak zrobić, kiedy się już pojawią? Najlepszą metodą ich likwidacji jest resurfacing.

Polega na laserowym wygładzeniu naskórka twarzy przez usunięcie blizn potrądzikowych i chirurgicznych. Resurfacing to zarazem świetny zabieg odmładzający dłonie dla naskórka – likwiduje zmarszczki, plamki i redukuje problem nieestetycznej obwisłej skóry. Po zabiegu pacjentka musi spędzić kilka dni w domu, ale otrzymany efekt to wynagradza. Skóra staje się ujędrniona i gładka, znikają brzydkie blizny. Resurfacing przeprowadzany jest w wielu polskich klinikach chirurgii plastycznej.