Czy moda na eko naprawdę jest taka dobra dla przyrody.

Produkty ekologiczne są coraz popularniejsze, można wręcz rzec że przebojem się wdarły do naszych mieszkań i domów. W teorii kupno ich nie będzie niszczyć przyrody, bo zostały wyprodukowane w zgodzie ze wszystkimi standardami, przy wykorzystaniu w pełni naturalnych sposobów i z uwzględnieniem ochrony środowiska. Niestety o dużej części zwykłych produktów tak powiedzieć nie można, bo robi się je w sposób daleko odbiegających od naszych wyobrażeń.

środowisko

Autor: Mario M
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo spraw nawet nie dociera do naszej świadomości, w interesie wielu osób leży przecież, żeby nie zaczęło się robić o nich głośno. Nikt więc się nie dowie, jaki będzie społeczny i środowiskowy koszt wyprodukowania jednej pary jeansów z bawełny, jak jest od tego skażone środowisko i ile będą musieli wycierpieć ludzie pracujących przy uprawach. Jeżeli ktoś zakupi włóczki sklep z bawełny organicznej , to informacja o tym powinna na nim być i może się zastanowi, czym jest ta bawełna ekologiczna. Jednak jeżeli na spodniach nic nie będzie pisało, to w sumie kto by sobie zawracał głowę, jak gdzieś tam daleko one powstały.

Analogicznie jest z pozostałymi produktami wytwarzanymi gdzieś dalej poza granicami naszego kraju.www.spoiwex.pl/Jeśli się kupuje stylowe wycieraczki kokosowe też może się nie wiedzieć, czy plantacje, na których rosły palmy zostały przygotowane w wyniku wycięcia lasów tropikalnych, czy też wszystko odbyło się przy poszanowaniu przyrody. Takie same obawy mogą mieć osoby które zamierzają kupić barwne ręczniki z bambusowej przędzy. Niestety ostatnio znaczek eko zaczął trochę tracić na wartości, a tak naprawdę jest coraz bardziej nadużywany.

ekologia

Autor: Nicolas Raymond
Źródło: http://www.flickr.com
Będzie to wynikać z tego, że towary opatrzone nim są znacznie droższe, bo w teorii znacznie więcej będzie mogła kosztować produkcja. Oprócz tego niestety coraz częściej zanim się zacznie ekologiczne uprawy, to trzeba zniszczyć trochę przyrody. Szczególnie dużym problemem jest to w krajach równikowych, gdzie za bardzo się wycina lasy deszczowe będące siedliskiem bardzo dużej ilości zwierząt i roślin. I jeżeli nawet na takim obszarze powstanie uprawa która nie stosuje chemii, to czy będzie można powiedzieć, że będzie ona przyjazna dla przyrody?