Jakie znamy sposoby, by po kontuzji lub operacji szybko wrócić do zdrowia? Czy są tak naprawdę tego typu metody?

Każdy z nas odnosi w życiu różne kontuzje, jeżeli nie są groźne to szybko o nich zapominamy i przechodzimy do codziennego funkcjonowania. Gorzej jeśli mamy większe problemy z naszym organizmem oraz nie da się tak normalnie po jakimś czasie powrócić do całkowitej sprawności.

W takim wypadku konieczne będą odpowiednie metody. Jedną z takich metod jest bez wątpienia terapia czynnikami wzrostu.

kontuzja w sporcie

Autor: Jon Candy
Źródło: http://www.flickr.com

Czynnikami wzrostu są białka osocza, jakie doskonale stymulują procesy naprawcze oraz odnowy tkanek po uszkodzeniach. Do terapii wykorzystuje się autologiczny, czyli wzięty z własnej krwi pacjenta bogatopłytkowy preparat osocza, jaki jest uzyskiwany poprzez odwirowywanie pełnej krwi. Preparat taki jest robiony w warunkach ambulatoryjnych, jednak powinny być spełnione pewne wymogi odnoszące się do czystości, jak i jakości wirówki, aby nie doszło do zniszczenia płytek krwi. Jest to bardzo powszechna metoda, oprócz innych znanych sposobów na uszkodzenia, przykładowo endoproteza kolana. Czynniki wzrostu uwalniane są z płytek przez degranulację ziarnistości, po około dziesięciu minutach od momentu procesu zastygania krwi. Wraz z przejściem przez błonę komórki macierzystej czynniki wzrostu niesamowicie szybko zawiązują się ze swoistymi receptorami aktywując ciąg sygnalizacji wewnątrzkomórkowej, natomiast co za tym idzie ekspresję konkretnych genów. Ważny jest również fakt, że czynniki wzrostu nie przedostają się do komórek, co sprawia, iż nie ma prawdopodobieństwa wystąpienia mutagenezy.

leczenie kontuzji

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

To wyłącznie przyspieszenie standardowego procesu regeneracji tkanek. To bardzo młoda metoda leczenia. Używa się jej tak samo u ludzi z urazami mięśni czy ścięgien, jak również u osób z przewlekłymi schorzeniami układu kostno-szkieletowego.

Zainteresował Cię nasz artykuł? Więc czytaj także (https://www.przychodniazycie.pl/299,Diabetolog.html), co chcesz na nowej witrynie, którą z radością dla Ciebie opracowaliśmy.

Możemy też takiej terapii użyć po odbyciu różnego rodzaju zabiegów, przykładowo operacja więzadła krzyżowego. Korzystając z jednorazowych, jałowych zestawów należy wziąć od pacjenta próbkę krwi, potem jest ona odwirowywana, otrzymuje się z niej około 2-3 ml osocza bogatopłytkowego. Taki zabieg jest kontrolowany ultrasonograficznie. Czynniki wzrostu należy podawać do tych obszarów, gdy na obrazie USG widoczne są zmiany chorobowe mięśni lub ścięgien. Taka terapia posiada naprawdę powszechne zastosowanie zarówno jeśli chodzi o medycynę sportową, jak również u ludzi w podeszłym wieku.