Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny, objawy i wartości leczenia

Zwyrodnienie plamki żółtej, zwane również „AMD” jest schorzeniem siatkówkowym połączonym z wiekiem, powodującym stratę spostrzegania centralnego. Stanowi zasadniczą przyczynę zgorszenia się ostrości wzroku u osób po 50 roku życia w państwach wysokorozwiniętych. Plamka żółta jest odpowiedzialna za nasze widzenie centralne. Za sprawą jej działania wykonalne jest czytanie, rozróżnianie twarzy, oglądanie telewizji i jazda samochodem. Dzięki niej zauważamy też odcienie.

plamka żółta - leczenie

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do pogorszenia wzroku, a niekiedy do pełnej utraty zauważania centralnego – ograniczając, a czasami uniemożliwiając przeprowadzanie codziennych czynności. Choroba znamionuje się powolnym i bezbolesnym postępem. Natomiast w wybranych przypadkach AMD może rozwijać się błyskawicznie, powodując nieodwracalną utratę wzroku w niezwykle krótkim czasie. Standardowe objawy to odkształcenia w widzeniu linii prostych, zamazane i mniej ostre widzenie główne, złotawa lub ciemna skaza w centralnym polu zauważania, deformacja oglądanych przedmiotów, kolory wydają się być bledsze i mniej wysycone. Powinno się zdać sobie sprawę, jak potworną rolę odgrywa plamka żółta – leczenie jej niedyspozycji jest wybitnie istotne.http://a2clinic.pl/stomatologia/protetyka/ – http://a2clinic.pl/stomatologia/protetyka/ -Zwyrodnienie plamki żółtej jest skrupulatnie związane z wiekiem. Symptomy pojawiają się zazwyczaj po 50. roku życia, jednakże są one rezultatem zmian, jakie występowały w organizmie znacznie wcześniej, pod wpływem różnych elementów. Na wystąpienie AMD może posiadać wpływ m.in. zbytnia wystawa na światło UV i dosadny poblask widzialny oraz przeciągłe i regularne obcowanie w sztucznym oświetleniu. Ryzyko zachorowania na AMD jest kilka razy wyższe u palaczy tytoniu. Gdy chodzi o leczenie – w pierwszej hierarchii wykonywana jest diagnostyka ,która polega na wykonaniu odpowiednich badań, w tym badań OCT. Do leczenia wykorzystuje się medykamenty hamujące powstawanie patologicznych naczyń krwionośnych. Pewne preparaty są wstrzykiwane bezpośrednio do wnętrza oka. Leczenie obejmuje parę zastrzyków, które podawane są w wyznaczonych odstępach czasowych. O ilości i częstości iniekcji doszklistkowych rozstrzyga lekarz po badaniach i wykonaniu OCT i angiografii fluoresceinowej. Leczenie – można tutaj znaleźć – to pozwala złagodzić postęp schorzenia, a u większości pacjentów naprawić ostrość wzroku.

oko

Autor: Victoria Ford
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu odgrywa plamka żółta – leczenie schorzenia jest niezwykle ważne. Ceny zabiegów nie są niedrogie, nieraz dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych, natomiast pożytki są o sporo cenniejsze – sprawdź tu.