W jaki sposób postępować z nadpobudliwym dzieciakiem – kilka interesujących wskazówek

Przyczyny zespołu nadpobudliwości psychoruchowej bywają wieloskładnikowe. Na pojawienie się objawów ADHD mają wpływ skłonności genetyczne, a także wystąpienie osobliwych elementów zewnętrznych. Nie zostały zaplanowane takie rodzaje terapii, które kierowałyby do kompletnego wyleczenia ADHD.

psychoterapia

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Większość latorośli wymaga terapii psychologicznej i wsparcia w życiu z nadpobudliwością. Wszelakie wpływania terapeutyczne, w tym farmakologiczne, mają możliwość prowadzić wyłącznie do zmniejszenia intensywności objawów nadpobudliwości. Stąd mówi się właściwie o opiece nad dzieckiem, względnie pomocy dziecku z zespołem hiperkinetycznym i jego rodzinie, aniżeli o terapii samego ADHD.

Wpływania terapeutyczne mają możliwość się ponadto skupiać na leczeniu zakłóceń współwystępujących. Wsparcie osobie z ADHD to nie wyłącznie terapia (więcej info) psychologiczna. To przede wszystkim nieustanna praca z dzieckiem, którą w domu przestrzegają rodzice, a w szkole – pedagodzy.

Więcej na ten temat: terapia psychologiczna Warszawa

Maluch z zespołem ADHD winno przede wszystkim być pod ochroną lekarza psychiatry. W całokształcie terapeutycznym winni się też znaleźć psycholog, także pedagog. Dzieciaki z ADHD potrzebują całościowego leczenia. Istotne jest, by wiedzieć, jak kolosalną rolę odgrywają nauczyciele, oraz rodzina pociechy. Dobre przeszkolenie osób z sąsiedztwa dziecka może w bardzo znacznym zakresie pomóc w stworzeniu dla niego warunków, w których łatwiej mu będzie żyć, a w rezultacie zminimalizować ilość, także natężenie objawów. Istotne jest też, żeby zachowany był

psychoterapia

Autor: State Farm
Źródło: http://www.flickr.com

ciągły kontakt pomiędzy zespołem terapeutycznym a rodzicami dziecka i jego pedagogami. Kuracja ADHD jest wielokierunkowa.

Mówiąc o sposobach terapii ADHD, wypada przede wszystkim podkreślić, że terapia nie jest łatwa. Na ogół trwa kilka lat i angażuje wiele osób. Powinno się zdać sobie z tego sprawę już na samym początku, żeby wypracować sobie odpowiednie podejście, a następnie wykazać się cierpliwością w dążeniu do celu, jakim jest zminimalizowanie oznak choroby i poprawienie komfortu życia dziecka. Terapia ADHD obejmuje strategie farmakologiczne i psychoterapeutyczne.

Poczytaj też: biofeedback Warszawa