Dlaczego obsługa klienta jest tak istotna.

Jeszcze 30 lat wstecz, w okresie socjalizmu, w Polsce, pojęcie rzetelnej obsługi klienta było dla większości z nas niezwykle obce. Ludzie kupowali przedmioty w miejscach, gdzie można było je kupić, a sprzedający był panem i władcą. Brak realnej konkurencji że strony pozostałych sklepów, przysłowiowo rozbestwił sprzedających i właścicieli sklepów, którzy swych klientów traktowali z góry, a biedny kupujący nie był w stanie zrobić nic, bo przecież chciał dostać towar.

Wraz z upadkiem socjalizmu i udostępnieniem rodzimego rynku zbytu dla europejskich firm, w naszym kraju zaczęły się wykształcać wyższe standardy obsługi klienta. Zachłyśnięci wolnością i przedefiniowanym systemem wartości Polacy rozpoczęli w końcu wymagać od handlowców odpowiedniego poziomu ogłady i obsługi.

Dziś już niewielu z nas ma w pamięci te czasy, a jeszcze mniej z nas myśli o nich z utęsknieniem. Świat poszedł już do przodu, standardy obsługi klienta także. Duża ilość możliwości wyboru i rozwój techniki (np. Internetu) umożliwiły nieograniczoną niczym możliwość poruszania się między sklepami, i w świecie rzeczywistym, a także wirtualnym. Wyjazdu na zakupy nie musimy już dzisiaj planować, a jeżeli nie chcemy ruszać się z domu, wystarczy, że wpiszemy w naszej ulubionej wyszukiwarce interesującą nas frazę związaną z danym przedmiotem, np. „Czółenka Deichmann” i otrzymamy pełny spis produktów wybranego sklepu.

Podobnie sytuacja ma się przy zakupach w realnym świecie. Bo jeśli obsługa nie będzie zadowalająca, lub asortyment będzie zbyt ubogi, po prostu zmienimy sklep Deichmann, wymieniony już wcześniej, od dawna wiódł prym w jakości obsługi konsumentów. Wysokie zachodnie standardy niezwykle szybko przyjęły się w Polsce. Chciałbym tutaj opisać pewna historię.

Ostatnio poszedłem do galerii handlowej, z zamysłem zakupienia odpowiedniego sprzętu wędkarskiego. Moja dziewczyna namówiła mnie do odwiedzenia „przy okazji” do sklepu obuwniczego, żeby tylko „rzucić okiem” na nowe buty męskie Deichmann był w tym pasażu najbliżej, wiec wstąpiliśmy tam, mogło by się wydawać, tylko na moment. Już na początku przywitały nas szeroko uśmiechnięte ekspedientki, które przez całe nasze zakupy podpowiadały mi, także pod kątem stylu i sposobu mojego ubierania. Bardzo sprawnie wybrały mi pasujące buty, które oczywiście kupiłem i wyszedłem zupełnie zadowolony ze sklepu.