Borelioza – w jaki sposób uchronić się przed kleszczami i co zrobić, gdy mimo wszystko niezbędne jest nam leczenie?

Lato to czas, kiedy z chęcią spędzamy wolne chwile na dworze. Jeździmy nad wodę, do lasu, chodzimy na działkę oraz leniuchujemy na trawniku przed domem, często nawet nie myśląc o zagrożeniach, jakie mogą na nas czyhać. Jednym z najbardziej poważnych są kleszcze, jakie mogą zarazić nas chorobą nazywaną boreliozą.

W jakich sposób zabezpieczyć się przed zagrożeniem oraz co zrobić, jeśli pomimo stosowania się do zaleceń, mamy kleszcza?

Zobacz najlepsze oferty

Autor: Chris Booth
Źródło: http://www.flickr.com

Rozpocznijmy od możliwych do wykorzystania środków ochronnych, które mogą nam pomóc ustrzec się przed ugryzieniem niniejszego pajęczaka. Chociaż latem zwykle jest ciepło oraz słonecznie, to za każdym razem wybierając się do lasu albo na łąkę powinniśmy założyć długie spodnie oraz czapkę, na przykład z daszkiem. Mogą to być cienkie, przewiewne ciuchy, istotne, by zakrywały ciało oraz uniemożliwiały kleszczom dostęp do niego.

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, to do sprawdzenia (https://niwki.pl/produkt/olej-lniany/) są kolejne opisy na stronie, którą opracowaliśmy pod podanym linkiem.

Należy również spryskać się właściwymi preparatami, które dziś dostępne są we właściwie każdym sklepie. Chronią nie tylko przed ugryzieniami kleszczy, ale również innych owadów, np. komarów czy muszek.

Taki środek trzeba zastosować co parę godz., by utrzymać najwyższy poziom ochrony.

Ciekawa wiadomość? Jeśli tak myślisz, dodatkowo wejdź na ten link – znajdziesz znacznie więcej w ofercie (https://www.polmedico.pl/cennik/), która tyczy się rozpatrywanej tutaj kwestii.

Z kolei po powrocie z łona natury powinniśmy się starannie obejrzeć, a najlepiej wziąć kąpiel, by być pewnym, iż żaden kleszcz nie chodzi po naszym ciele. Jeżeli mimo wszystko na drugi lub kolejny dzień okazało się, iż zobaczyliśmy tego pasożyta wgryzionego w naszą nogę, rękę bądź inną część ciała, trzeba szybko pójść do przychodni lub chirurga, który sprawnym ruchem go wyjmie – .

Najlepiej nie robić tego samodzielnie, ponieważ można nie wyjąć go w całości i zostawić wbitą główkę. Kleszcze, tak jak zaznaczono na początku, mogą przenosić rozmaite choroby, a szczególnie groźna jest borelioza. Z tego powodu po wyjęciu kleszcza trzeba obserwować swoje ciało w poszukiwaniu rumienia wędrującego. Jeżeli spostrzeżemy, iż taki pojawia się na naszym ciele, nie zawsze w miejscu ugryzienia, potrzebne będzie zastosowanie antybiotykoterapii, jaką przepisze nam lekarz. Należy ściśle stosować się do zaleceń specjalisty, aby nie dopuścić do pojawienia się komplikacji.
Lato to okres radości oraz zabaw na świeżym powietrzu, lecz musimy uważać, by nie przynieść z dworu niepożądanych pasożytów. Dlatego codziennie sprawdzajmy swoje ciało, szczególnie na wakacjach nad wodą, by nie dopuścić do ugryzienia przez kleszcze.