Polska zaradność jest doceniana w świecie. Szkoda, iż nasi politycy są tak krótkowzroczni i nie widzą, jak duży potencjał tkwi w naszych firmach

Polak posiadający własną firmę to prawdziwy specjalista od radzenia sobie w ciężkich okolicznościach. Ma do zapłacenia multum podatków, musi się obawiać ciągłych kontroli, niezbyt korzystne przepisy i pozostałe ograniczenia, a mimo to daje radę.

Kobieta z różową torebką

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com

Ktoś powie, że odpowiednio kombinuje, co faktycznie będzie ogromnym nadużyciem, gdyż będzie tu pasować określenie – iż jest przedsiębiorczy. Jak to bowiem jest, że w państwie, gdzie prowadzenie firmy jest dosyć trudne tak wielu Polaków ma własne firmy, a sektor usług wręcz napędza gospodarkę?

Nawet w jakimś francuskim dzienniku jakiś dziennikarz się nad tym zastanawiał, lecz nie znalazł odpowiedzi. Nie dość, że wielu ludzi emigruje, że musieliśmy się mierzyć z tragedią dwóch wojen światowych, a wcześniejsze zdarzenia (na przykład zabory i nieudane powstania) były dopełnieniem trudnej historii, iż faktycznie do początku lat dziewięćdziesiątych nie istniał u nas wolny handel, że… Tu więcej: listonoszki ze skóry.

Kobieta z parasolem

Autor: Sascha Kohlmann
Źródło: http://www.flickr.com

Można by długo wymieniać, lecz tego typu fakt nie zostawia żadnych wątpliwości. To prawdopodobnie nasza wrodzona umiejętność radzenia sobie z ciężkimi sprawami, że choć nie jest różowo, to sobie radzimy. Nasi przodkowe także mieli ciężko, więc tę umiejętność do wytrwania dostaliśmy chyba w spadku. Ktoś może stwierdzić, iż przecież nie jest u nas tak wcale negatywnie, że w takiej Hiszpanii czy Grecji jest o wiele gorzej, z tym że, to są inne kraje i wydaje się, że jest tam również inne podejście do wielu kwestii, także w kwestii prowadzenia własnej firmy. U nas natomiast średnie i małe przedsiębiorstwa to każda branża, od hurtowni torebek, w jakiej jesteśmy w stanie kupić przykładowo torebki ze skóry naturalnej, po inne odzieżowe firmy. Sprawdź to:

To przedsiębiorstwa istniejące na każdym froncie, podatkowe, prawne czy finansowe. To firmy, które odpowiadają na sytuację na rynku, przykładowo firmy, które powstały, żeby pozyskiwać pieniądze z funduszy europejskich. To wreszcie małe przedsiębiorstwa, firmy lokalne czy jednoosobowe działalności gospodarcze. Na każdym froncie odnajdziemy naszych przedsiębiorczych rodaków. Dodatkowo, Ci, którzy wyjeżdżają za granicę też dają sobie radę, świadczą o tym przedsiębiorstwa otwierane w Anglii i w Niemczech.