Oszacuj, jak wysokie jest ryzyko wystąpienia choroby genetycznej wśród twoich bliskich

Schorzenia o podłożu genetycznym dają o sobie znać coraz częściej. Mogą one przybierać bardzo różną formę, są niezwykle ciężkie lub mają lekką formę, jednak w dużym stopniu utrudniają one funkcjonowanie osobom, które się z nimi borykają oraz ich bliskim. Zdarza się również, że nieprawidłowość genetyczna nie pozwala chorym na samodzielne funkcjonowanie w życiu, jak ma to miejsce w przypadku choroby Downa. Jednak należy wspomnieć, że nowoczesna medycyna znacznie się rozwinęła i dysponuje wybitnymi możliwościami, które pomagają wykryć anomalię genetyczną już na etapie ciąży, albo oznaczyć niebezpieczeństwo jej wystąpienia u dzieci poszczególnych osób.

Kto powinien skorzystać z porady poradni genetycznej?

genetyk

Autor: IRRI Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Badaniem schorzeń o podłożu genetycznym zajmują się poradnie genetyczne. Chociaż badania genetyczne są w miarę świeżą dziedziną, już w tej chwili odnoszą bardzo duże sukcesy i efektywnie pomagają ludziom na całym świecie. W większości polskich miast można znaleźć poradnie i laboratoria, które trudnią się wykonywaniem badań genetycznych. Mieszkańcom regionu świętokrzyskiego pomaga poradnia genetyczna w Kielcach. Jej usługi wskazane są głównie osobom, w których rodzinie zdarzały się przypadki chorób o podłożu genetycznym, ciężarnym jak również rodzicom dzieci dotkniętych chorobą genetyczną, którzy planują kolejne dziecko. Odpowiednio wcześnie wykryte anomalie pozwalają na prędką reakcję.

Znalezienie poradni genetycznej nie jest skomplikowane

próbówki genetyczne

Autor: CIAT
Źródło: http://www.flickr.com

Chociaż gabinety genetyczne kojarzą się głównie z wykonywaniem badań laboratoryjnych, które mają wykluczyć lub potwierdzić zagrożenie wystąpienia schorzenia, w tym miejscu ich rola wcale się nie zamyka. Warto bowiem zaznaczyć, że przyjmujący w poradniach specjaliści służą także wyjaśnieniem, okazują wsparcie pacjentom, borykającym się z przypadkiem choroby genetycznej u siebie lub swoich krewnych. Poradnia (sprawdź poradnia psychologiczna dla par warszawa) genetyczna pomaga również określić niebezpieczeństwo wtórnego wystąpienia anomalii. Poradnie genetyczne można znaleźć za pośrednictwem stron internetowych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, np. „poradnia genetyczna w Kielcach”. Pozwoli to bardzo szybko znaleźć kontakt z pożądaną placówką.