Masz dziecko? Sprawdź, kiedy trzeba wybrać się z nim do logopedy

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało. Toteż ze szczęściem w oczach obserwujemy, gdy pociecha zaczyna siadać, stawiać kroki, a potem wypowiadać pierwsze słowa. Niestety czasami ma kłopoty z poprawną wymową, co jest przyczyną naszych zmartwień. By jak najszybciej poradzić sobie z tą trudnością, potrzebny jest nam rzetelny logopeda Poznań. Kiedy umówić się na wizytę?

logopeda

Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszym sygnałem, iż pomoc logopedy jest nieunikniona, to kłopoty z wymową. Trudności mogą nie tylko dotyczyć seplenienia. Maluszek może także mówić przez nos, zmieniać głoski dźwięczne na bezdźwięczne lub nie wymawiać samogłosek ustnych. Rodzice nie powinni zwlekać z wizytą również w przypadku, gdy mają obawy, że dziecko słabo słyszy. W jaki sposób to odkryć? Brzdąc nie przychodzi do ciebie mimo, że kilka razy go o to prosisz albo wołasz go z drugiego końca pokoju, a on nawet nie odwraca główki. Lepiej jest skontrolować czy wynika to z jego nieusłuchania, czy może wystąpiły jakieś zmiany anatomiczne w budowie aparatu słuchu. Im wcześniej odkryjemy nieprawidłowości, tym prościej będzie je skorygować. Co więcej logopeda będzie konieczny, gdy maluch się jąka albo mimo, iż ma już 3 lata – mówi tylko za pomocą sylab bądź rozmawia dużo mniej niż dzieci w podobnym wieku, z jakimi bawi się w piaskownicy. Dobrze jest obserwować zachowania swojego szkraba, aby móc jak najszybciej reagować. W czym pomoże nam specjalista? Zależnie od tego, jaka jest przyczyna niewłaściwego mówienia, mogą być to na przykład specjalne ćwiczenia, jakie zabezpieczą go przed późniejszymi problemami z czytaniem, pisaniem oraz mówieniem. Trudności z prawidłową wymową mogą również być spowodowane trzecim migdałkiem, co będzie nas zmuszało do wizyty u laryngologa, który zdecyduje czy migdałek powinno się wyciąć.

psycholog

Autor: TownePost Network
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli natomiast zauważyłeś inne trudności u swojego dziecka, np. niechęć do zabawy z innymi maluchami, jąkanie, obgryzanie paznokci lub zazdrość o młodsze rodzeństwo, powinno się sprawdzić, co sądzi o tym psycholog (terapeuta wrocław) dziecięcy Poznań. Nie przekładaj wizyty, ponieważ wbrew temu, co myślisz, nie jest ona powodem do wstydu. Korzystniej jest spotkać się ze specjalistą oraz odzyskać spokój albo rozpocząć konieczną terapię, niż dręczyć się, że nasze dziecko nie rozwija się odpowiednio albo jest za nerwowe. Czasami już jedna wizyta starczy, aby odzyskać spokój oraz pozbyć się strachu.