Jak dziś można by stać się jubilerem?

Dzisiaj dużo młodych ludzi porzuca rzemieślnicze zawody, aby skończyć wyższą uczelnię. Nie trzeba jednak się obawiać, że złotników zabraknie, gdyż wyroby biżuteryjne cieszą się bardzo dużym zaciekawieniem zarówno tych, którzy je nabywają oraz wykonawców.

tatuaże

Źródło: pixabay.com
Ci, którzy zatrudniają jubilerów zazwyczaj oczekują wykształcenia specjalistycznego, ale co jest bardzo ciekawe, jubiler to może być tego typu osoba, która uczyła się samodzielnie sposobów tworzenia biżuterii. Bardzo wiele policealnych szkół organizuje kursy dla osób, które pragną się nauczyć jubilerstwa. Każdy jubiler chce udokumentować swoją wiedzę oraz umiejętności. Może również skończyć wyższą szkołę na wydziale projektowanie biżuterii albo wzornictwo. Jeśli młody człowiek przez co najmniej 3 lata odbywa praktykę w profesji jubilera, w takiej sytuacji posiada możliwość podejść do egzaminu czeladniczego. Po kolejnych dwóch latach zdawać może test mistrzowski. Te egzaminy są przeprowadzane przez Izbę Rzemieślniczą. Jubiler musi mieć właściwe wyczucie, styl i smak. Jeśli nie będzie miał manualnych zdolności, trudno będzie wykonywać mu śliczną biżuterię. Także powinien posiadać niezwykle bogatą wyobraźnię. Najpierw powinien widzieć w głowie to, co pokazać będzie chciał w swym projekcie. Wymagany jest tutaj także dobry wzrok i zręczność. Jubiler zazwyczaj pracuje na małym materiale i małe posiada pole do popisu.

Jubilerzy bardzo wielokrotnie swoje produkty sprzedają do sklepów z biżuterią. Znaczna część mistrzów i czeladników zakłada swe punkty. Wymaga to od nich niezwykle dobrej organizacji, umiejętności prowadzenia swojej działalności oraz obsługiwania klienta. Obowiązek jubilera to również może być rozpoznawanie kamieni szlachetnych i obrabianie takich kamieni. Do pracy jubilera także zalicza się sporządzanie stopów metali i określanie jaką próbę posiada taki stop. Zakład jubilerski także może zajmować się skupem złomu metali szlachetnych. Jubiler własny zawód wykonuje w pracowni złotniczej, w której zatrudnia złotników.

Może on również uruchomić sklep (zobacz również jak założyć sklep internetowy) złotniczy, jakiego obowiązek to będzie nie jedynie sprzedaż wyrobów złotniczych, ale także przyjmowanie zamówień oraz zleceń na naprawianie, przerób i wytwarzanie biżuterii.