Czy częstokrotne picie małej czarnej może nam zaszkodzić?

Żyjemy w czasach, gdy szkoda nam czasu na sen. Dopomagamy sobie wtedy jakimikolwiek napojami energetyzującymi lub na niektórych też pobudzająco działa filiżanka małej czarnej. Są koneserzy smaku tego napoju, jednak nie wszyscy pamiętają, iż częstokrotne używanie tego napoju mogłoby nam zaszkodzić.

mieszkanie - panorama

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Chociaż fachowcy sądzą, że szkodliwość kawy to fałsz.
kawa

Autor: Beds.pl
Źródło: Beds.pl

Przez niezwykle przeciągłe lata kawa była posądzana o to, że wywołuje odwodnienie, dolegliwości mięśnia sercowego oraz wrzody żołądka. W każdym wypadku kawę pili wyłącznie dorośli, jednak fachowcy wykazali, że mała czarna jest bezpieczniejsza niżeli przypuszczano. Twierdzi się, iż kawa (zobacz również cukiernia stary kleparz) odwadnia człowieka. Rzeczywiście posiada funkcjonowanie moczopędne, ale informacja, że kofeina działa jak silny diuretyk jest bardzo wyolbrzymiona. Niektóre kontrole pokazały, że spożycie kawy przed wysiłkiem fizycznym nie tylko nie odwadnia, lecz również zwiększa wydolność. Przypuszcza się, że spożywanie kawy zagraża zawałem serca. Wiemy jednak, że posądzanie kawy o powodowanie dolegliwości serca nie ma oparcia w testach naukowych. Z kontroli pochodzących z Chin uczonych okazuje się, iż picie kawy nie zwiększa ryzyka chorób mięśnia sercowego, a mądre jej picie nawet zniża niebezpieczeństwo tego typu dolegliwości.
Picie kawki na pewno polepsza koncentrację. Kofeina pozwala reaktywować normalne funkcjonowanie mózgu, kiedy jesteśmy przemęczeni i mózg funkcjonuje wolniej niż zazwyczaj. Małą czarną można by wykorzystywać, ażeby bezpiecznie dotrzeć do celu.

Angielski eksperyment udowodnił, iż zmęczeni kierowcy, jacy spożyli filiżankę kawki popełniali na symulatorze mniej pomyłek niżeli ci, którzy kawy nie wypili. Kawę można by parzyć na wszelkie sposoby przykładowo po turecku. Taka po turecku posiada najwięcej kofeiny.