Prezenty na każdą ewentualność

Zwyczaj dawania sobie prezentów zapisany jest niezwykle głęboko zarówno w ludzkiej świadomości, jak i kulturze i tradycji. Obdarowujemy się nawzajem przy najróżniejszych okolicznościach, a także i bez powodu. Upominki bywają małe, symboliczne, lub też większe. Mogą być ze sklepu lub zrobione własnoręcznie. Zawsze jednak ich celem jest wywołanie zadowolenia i uśmiechu na twarzy obdarowanej osoby.

Są takie okazje…

Istnieje kilka takich dni w roku, które zwłaszcza wiążą się z dawaniem upominków. Przede wszystkim na myśl przychodzą w tym miejscu święta Bożego Narodzenia. W dzisiejszych czasach odchodzi się od obchodzenia imienin; większe znaczenie mają teraz urodziny. W charakterystyczny sposób obchodzi się urodziny osiemnaste, a także często „okrągłe”: trzydzieste, czterdzieste i tak dalej; prezent na urodziny (czy już znasz prezentokrację?) będzie wtedy większy, podobnie jak ewentualna uroczystość. Z USA przywędrowała moda na romantyczne podarunki z okazji walentynek, zyskująca coraz większą popularność. Inne okazje to rocznice (na przykład ślubu), mikołajki, oraz takie święta jak Dzień Dzieci, Dzień Nauczyciela i dużo innych. Przyjęło się, że upominki daje się z okazji ślubu, chrzcin czy pierwszej komunii dziecka. W szkołach panuje zwyczaj dawania pedagogom przez uczniów upominków na koniec roku szkolnego, jako wyraz podziękowania za całoroczny trud.

Oryginalny prezent

To taki prezent, który wywoła u obdarowanej osoby nie tylko radość, ale i miłe zaskoczenie. Wybór prezentu nie jest czymś łatwym, szczególnie jeżeli chce się, by był on niepowtarzalny. Typowym następstwem są wysokie koszty, jakie się ponosi.

balon w chmurach

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com

Lot balonem (polecane produkty) jako upominek dla ukochanej osoby będzie na pewno niezwykłym wydarzeniem, jednak nie każdy ma tak dużo pieniędzy. Powinno się jednak pamiętać o drugim wyjściu – niezapomniane podarunki to bardzo często te zrobione własnoręcznie, gdzie ma znaczenie w dużej mierze oryginalny i trafny pomysł. Uzależnione jest to oczywiście od indywidualnych chęci i talentów. Muzykalny mąż, chcący dać małżonce prezent na rocznicę, może napisać i/lub wykonać piosenkę specjalnie dla niej. Przy dzisiejszym zaniku tradycji wysyłania pocztówek niezwykle rzadkie są te wykonane własnoręcznie. Swoistym prezentem może być także oryginalny pomysł na zaręczyny. Można zobaczyć mężczyzn proszących o rękę swoją wybrankę na koncertach muzycznych, w przerwach meczów, w mediach, w najbardziej niezwykłych sytuacjach i miejscach.

Jaki prezent i dla kogo?

Wybór podarunku zależny jest głównie od tego, kto ma go otrzymać. Przyjęło się, że na większość okazji właściwym prezentem dla kobiety są kwiaty. Wspomniane już oświadczyny wiążą się nierozerwalnie z wręczeniem pierścionka.

Nie zwlekaj! Jeśli interesuje Cię ten tekst, to kolejny interesujący fakt ukryty jest w podanym linku. Zostaw nam własny opis – będzie nam niebywale przyjemnie.

Krótko mówiąc – prezent dla dyrektora powinien być czymś zupełnie innym niż prezent na 40 urodziny bliskiego znajomego.